Suomen olympiakomitean huippu-urheilujohtaja Janne Hänninen kertoo, ettei mäkihyppymaajoukkueen päävalmentajan Igor Medvedin käytöksestä ole hänen tietääkseen aiheutunut vaaraa muille.
Olympiakomitea tiedotti torstaiaamuna lähettäneensä Medvedin kotimatkalle Milanon olympialaisten aikana tapahtuneen alkoholinkäytön takia.
Medved kommentoi asiaa Ylelle. Hän kertoi käyttäneensä alkoholia kotimaansa Slovenian sekajoukkuemäen kultamitalijuhlissa.
– En ollut syönyt mitään, ja sen jälkeen alkoholi teki tehtävänsä, Medved perusteli ylilyöntiään Ylelle.
Lue myös: Viinakohu Suomen olympiajoukkueessa: Päävalmentaja lähetetty kotimatkalle
Huippu-urheilujohtaja Hänninen ei lähde kommentoimaan slovenialaisvalmentajan selitystä. Olympiakomitealla on selvät tiedot tapahtuneesta. Päätöstä kotiinlähettämisestä ei Hännisen mukaan tehty kevyin perustein.


