Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen EU-jäsenyydestä 25 vuotta: Jäätteenmäki ja Jaakonsaari kaipaavat unionilta lisää yhtenäisyyttä: ”Sisäinen rapautuminen on erittäin huolestuttavaa”

8:16Missä mennään, EU? Vieraana poliitikkokonkari Anneli JäätteenmäkiMissä mennään EU? Politiikkakonkarit keskustelevat unionin menneisyydestä ja tulevaisuudesta
Julkaistu 14.10.2019 10:28

Meeri Männikkö

meeri.mannikko@mtv.fi

Suomessa elettiin 25 vuotta sitten jännittäviä hetkiä. 16. lokakuuta äänestettiin liittymisestä Euroopan unioniin.

Katso videolta, millaisina entiset europarlamentaarikot muistavat nämä ajat!

Enemmistö (56,9 %) äänestykseen osallistuneista kannatti liittymistä. Äänestysprosentti oli 74. Eduskunta noudatti tulosta, ja Suomen EU-jäsenyys astui voimaan 1. tammikuuta 1995.

Pääkallopaikoilla 25 vuotta sitten oli tänään Huomenta Suomessa vieraillut Anneli Jääteenmäki, joka oli äänestyksen aikaan hallituksen oikeusministeri. Ministeriö oli vastuussa kansanäänestyksen järjestämisestä.

– Kyllä Suomessa tiedettiin [mistä äänestetään]. Siitä oli keskusteltu pitkään ja valtio ja hallitus olivat tiedottaneet asiasta. Talousasiat olivat esillä, maatalous, aluepolitiikka, tietysti turvallisuus ja sosiaaliturva-asiat, sosiaalipolitiikka keskusteluttivat ja kiinnostivat myös, Jäätteenmäki muistelee.

Jaakonsaari: Kaikki maat eivät ole sisäistäneet Euroopan perusarvoja

EU:n merkitys on sittemmin kasvanut kansalaisten silmissä, arvioi Liisa Jaakonsaari, joka toimi europarlamentaarikkona vuosina 2009-2019. Hän myös toteaa, että EU on monien uusien haasteiden edessä tehokkaampi kuin koskaan aikaisemmin.

– Toisaalta sitten on tällainen sisäinen rapautuminen, joka on erittäin huolestuttavaa, Jaakonsaari sanoo.

Sisäisellä rapautumisella hän viittaa siihen, että kaikki maat eivät ole sisäistäneet Euroopan perusarvoja. Hän nostaa esimerkkeinä Puolan ja Unkarin. Rapautuminen on johtanut kahnauksiin unionin sisällä.

Liikaa sanoja ja lupauksia, kun tarvittaisiin päätöksiä ja tekoja

Miten Euroopan unionin sitten tulisi kehittyä ja muuttua?

– Kyllä EU:ssa kaivattaisiin enemmän sellaista yksimielisyyttä ja päätöksiä ja tekoja. Nyt siellä on ehkä liian paljon sanoja ja luvataan paljon. Sitten sitä ei pystytä aina toteuttamaan.

Myös Jaakonsaari on samaa mieltä yhtenäisyyden merkityksestä:

– Yhtenäisyys on tällä hetkellä erittäin tärkeää ja sitten nämä uudet haasteet, kuten ilmaston muutos ja digi-murroksen haltuun saaminen. On erittäin tärkeä asia, että unioni pystyy yhtenäisesti näyttämään maailmalle suuntaa. 

Lisää aiheesta:

Suomi äänesti EU-jäsenyydestä 30 vuotta sitten – tältä näyttää unionin tulevaisuusAsiantuntijat: EU-vaaleissa puhutaan tärkeistä asioista, mutta julkisuuteen nousevat pullonkorkit ja TikTokHeidi Hautala muistelee 20 vuottaan EU-parlamentissa: "Panin todella tuulemaan"Kommentti: 450 miljoonan EU-kansalaisen tulevaisuusseminaari käyntiin – suurin kielteisesti unioniin suhtautuva ryhmä löytyy SuomestaErkki Liikanen patisteli Helsingin päättäjiä Brysselissä, kun Suomessa harkittiin Euroopan unioniin liittymistä – "Pelko oli, että saksalaiset tulevat ja ostavat kaikki Suomen saaret"Eurooppa ei kiinnosta eduskuntavaaleissa – "Ei yhtäkään kysymystä EU:sta eikä Natosta"
EUEurooppaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • 25.10.06:33
    Kellojen siirto

    Ensi yönä luvassa taas kellojen siirto

  • 24.10.15:38
    Ukrainan sota

    "Suuri pettymys": Venäjän jäädytetyt varat välttyivät käänteentekevältä päätökseltä

  • 24.10.15:27
    Teboil

    Elinkeinoministerin viesti Teboil-yrittäjille: Hakekaa apua työllisyyspalveluista

  • 24.10.05:36
    Ukrainan sota

    Venäjän 140 miljardia Ukrainaan jäi jumiin – Belgia kertoi, miksi EU laittoi suurlainan jäihin

  • 23.10.23:33
    Ukrainan sota

    EU-mailta vesitetty kompromissi merkittävästä Ukraina-tuesta