Suomeen tuodun Diego-koiran kohtalo selvisi: "Toivottavasti kenellekään muulle ei käy näin"
Lemmikkien tuominen Suomeen ulkomailta ei ole yksinkertaista.
MTV Lifestyle uutisoi eilen tiistaina Diego-koirasta, jonka turkulainen Jasmin oli tuonut Suomeen Ukrainasta. Koska Ukraina kuuluu korkean rabiesriskin maihin, koiran tuonti Suomeen ei ollutkaan yksinkertaista.
Evira antoi Jasminille vaihtoehdoiksi laittaa koira kuuden kuukauden karanteeniin, palauttaa se lähtömaahan tai viedä lopetettavaksi. Aikaa toimenpiteille oli kaksi viikkoa, ja aikaraja umpeutui tiistai-iltana.
Omistajat yrittivät saada Diegoa pois maasta viimeiseen asti, sillä kustannustensa takia karanteeni ei ollut mahdollinen. Lisähankaluuksia tuotti Eviran vaatimus kuljettaa Diego pois Suomesta suoralla lennolla.
– Tietyt lentoyhtiöt eivät edes olisi ottaneet Diegoa koneeseen, koska koiralla ei ollut kaikkia tarvittavia rokotuksia, Jasmin kertoo.
Kun lento lopulta löytyi, oli jo liian myöhäistä.
– Diego nukutettiin eilen illalla kello 21. Lento olisi lähtenyt tänään iltapäivällä, mutta koska uhkana oli sen verran suuri sakko, emme uskaltaneet ottaa riskiä.
– Kaikkemme yritimme ja annoimme.
Tarinansa kertomalla Jasmin toivoo, ettei vastaavaa kävisi muille koiran ostajille.
– Toivottavasti kenellekään muulle ei koskaan käy näin, vaan tällaiset tapaukset pystyttäisiin jatkossa välttämään.
Uusimmat
-
17:33
Bussikuski jäi kiinni itse teossa Helsingissä – poliisi paljasti, miksei kortti lähtenyt tästä tempusta
-
17:30
Veli-Matti Savinainen keräsi tupakantumppeja kadulta – isän neuvon kuunteleminen kannatti: "Yhtäkkiä lyödään 780 000 euroa lapaseen"
-
17:20
Venäläisjuontaja kuvaili tv-ohjelmassaan, kuinka Zelenskyi ja Niinistö olisi pitänyt ampua ohjuksella Kiovassa
-
17:12
Esitutkinta: Katri Kulmunin entinen avustaja järjesteli viestintäkoulutusta ministeriön varoittelemasta hankintarajasta huolimatta
-
17:01
Luvut julki – näin monta kertaa prinssi Harry mainitsee kuninkaallisen perheen jäsenet kirjassaan
-
16:58
Presidentti Zelenskyi kertoi tavanneensa Tanskan pääministerin, Donetskin separatistijohtaja väittää venäläisjoukkojen etenevän Donetskissa – MTV seuraa sotaa
-
16:55
Lasten pulahdus altaaseen muutti suomalaisperheen Thaimaan-loman painajaiseksi, 10-vuotias osui pohjaan ja alkoi sätkiä ja huutaa: "Paikka on kuolemanloukku"
-
16:09
Ennätysmäärä ihmisiä haki viime vuonna suojelua Suomesta, tahti ei juuri hyydy tänä vuonnakaan – "Historiallinen tilanne"
-
16:02
Tutkimus selvitti: Näin lihavuus vaikuttaa paksu- ja peräsuolisyöpän riskiin
-
15:58
Vapaaehtoisilla meripelastajilla viime vuonna 1 700 tehtävää – yli puolessa syynä oli tekninen vika tai huollon laiminlyönti
-
15:55
Lähde: Shokkisiirto – Man Cityn tähtipelaaja loppukaudeksi Saksaan
-
15:55
Salkkarit-hahmo muistelee villejä leikkejä ex-kumppaninsa kanssa: "Aijai, sitä alkuhuumaa"
-
15:53
IS: Ilpo Härmäläisen murhaoikeudenkäyntiin ilmestyi yllätystodistaja, joka pelkäsi aiemmin avata suutaan
-
15:28
Ulkoministeri Haavisto lopetti veikkaamisen Nato-prosessin aikatauluista – "Olemme Turkin ja Unkarin armoilla"
-
15:17
Naton pääsihteeri pyysi Etelä-Korealta lisää apua Ukrainalle ja varoitti Kiinasta
-
15:09
Poliisihallitus: Suomessa poliisi ei sallisi Koraanin polttamista – Supo: "Emme voi poissulkea vaikuttamiskeinona"
-
14:56
Huomattava määrä kuparia ja messinkiä katosi Mikkelissä – poliisi pyytää havaintoja kahdesta autosta
-
14:51
Syyttäjä ilmoittanut tyytymättömyyttä Viestikoekeskus-tuomioon
-
14:41
Taffel-tuotteiden raaka-aineisiin merkittävä muutos: "Koskee kaikkia perunalastuja, pähkinöitä ja snacks-tuotteita"
-
14:40
Kreml kiistää uhkaavan keskustelun Putinin ja Johnsonin välillä – katso videolta, mistä on kyse: "Boris, en halua satuttaa sinua, mutta..."
-
Lataa lisää