Niin sanotuista Porvoon poliisin murhan yrityksistä on kulunut pian vuosi. Tapauksesta nostetaan syyte viimeistään rikoksen vuosipäivänä.
Porvoossa 25. elokuuta viime vuonna käynnistynyt rikoskokonaisuus ja ajojahti päättyi lopulta samana iltana Pirkanmaan Ikaalisiin. Teoista epäillään vuonna 1989 ja 1994 syntyneitä veljeksiä, jotka ovat Ruotsin kansalaisia. Toisella on lisäksi Suomen kaksoiskansalaisuus.
Katso video: Tähän takaa-ajo päättyi
0:40
Tapahtumat alkoivat Porvoossa, kun Koneistajantie 1:een oli kutsuttu poliisipartio väitetyn omaisuusrikoksen vuoksi. Paikalla poliisit kohtasivat kuitenkin aseellista väkivaltaa, ja saivat ampumavammoja. Poliisit pääsivät kuitenkin poistumaan paikalla. Noin kolmen minuutin tapahtumasarjaa tutkitaan murhan yrityksinä.
Poliisia oli houkuteltu paikalle jo edellisenä päivänä väitetyn nuorisoporukan tappelun varjolla.
Katso video tapahtumapaikalta:
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
