Eva Wahlström teki vakavan kannanoton Nanna Karalahden ja Martina Aitolehden nyrkkeilyottelun jälkeen. Karalahti paljasti joutuneensa pakkorakoon hanskojen kanssa.
Nanna Karalahti tyrmäsi Martina Aitolehden lauantaina Immu Fight Nightin nyrkkeilyottelussa Helsingin jäähallissa. Entinen huippunyrkkeilijä Eva Wahlström julkaisi Instagramissa kuvia sekä tyrmätyksi tulleesta Aitolehdestä että ruotsalaisesta Frida Wallbergista, jolle kävi pahasti tyrmäyksessä vuonna 2013.
Maailmanmestaruuksia voittanut Wahlströmin entinen harjoituskaveri ja kilpakumppani sai tuolloin aivoverenvuodon, ja hänen uransa päättyi. Lauantain ottelu toi Wahlströmille kyseisen tapauksen mieleen, ja Wahlström luonnehti Aitolehden tyrmätyksi tulemista pysäyttäväksi.
– Martina nousi tyrmäyksen jälkeen ja kohautti olkiaan. Totesi, että hänet tyrmättiin myös Erikoisjoukoissa. Frida ei noussut. Hänet vietiin sairaalaan ja vaivutettiin koomaan. Kolmekymppisen äidin elämä muuttui hetkessä, pysyvästi, Wahlström kirjoittaa.
Hän myöntää, että Aitolehden ja Karalahden ottelu oli viihdyttävää katsottavaa. Tätä seuraa kriittinen huomautus.
– Mutta tyrmäys on ottelijalle kallista viihdettä. Se on aina merkki siitä, että aivot ovat ottaneet osumaa.
Wahlström on kritisoinut vaikuttajien otteluita aiemmin laajasti MTV Urheilulle. Hän päättää tuoreen julkaisunsa tiukasti.
– IFN ei ollut ammattinyrkkeilyä, vaikka sitä sellaiseksi kutsuttiin. Voidaan vaan toivoa että häkkiin valikoituvat ne ottelijat, jolla on päässä vahvat verisuonet. Pitäkää itsestänne ja toisistanne huolta.

