Saunominen on Japanissa enenevissä määrin trendikäs nuorten harrastus, jonka osana on mielikuva suomalaisesta stressittömästä elämäntyylistä.
Järvenrannan saunamökeistä nouseva savu tiivistyy sakeaksi pakkasilmassa. Löyly huurustaa ikkunan, josta avautuu rantakoivujen lomasta näky matalille vuorille. Löylyistä juoksee vähän väliä saunojia järven jäähän sahattuun avantoon.
Näky voisi hyvin olla Suomesta, mutta nyt ollaan Pohjois-Japanissa, Hokkaidōn saaren Kuttari-nimisen patojärven rannalla.
– Totonotta, hihkaisee avannosta nouseva japanilaismies.
Saunojien käyttämä, saunanjälkeistä euforista tilaa kuvaava verbi ei helposti käänny suomen kielelle.
Japanissa saunat on tunnettu jo pitkään – ne ovat löytäneet paikkansa osana maan onsen-kulttuuria. Onsen tarkoittaa kuumista lähteistä vetensä saavia kylpylöitä, ja niiden yhteydessä on lähes poikkeuksetta sauna.
Kuttari-järven sauna edustaa kuitenkin paljon uudempaa saunailmiötä, jossa suomalaisella saunalla on tärkeä rooli.
– Japanissa on alkanut 2010-luvulla uudenlainen, massiivinen saunabuumi. Saunoja on Japanissa jo reilusti yli kymmenen tuhatta, ja niitä löytyy kaupungeista ja etäisistäkin paikoista, kertoo Hokkaidon yliopistossa saunoja tutkiva Eetu-Antti Hartikainen.



