Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisyrityksen keinosydämille povataan menestystä maailmalla – sykkiminen alkaa muutamassa päivässä

Sydänmalli on jo hyvin pitkällä, sillä tutkijat ovat kehittäneet sitä yli kuusi vuotta.
Sydänmalli on jo hyvin pitkällä, sillä tutkijat ovat kehittäneet sitä yli kuusi vuotta.Lehtikuva
Julkaistu 30.03.2018 06:46

MTV UUTISET-STT

Suomessa kehitetylle sydänsolumallille povataan menestystä maailmalla.

Tampereen yliopistoon kuuluvan Ficam-tutkimuskeskuksen keksintö sai Euroopassa patentin viime kesänä, ja patenttihakemukset Yhdysvaltoihin ja Kiinaan ovat vireillä.

Ficam on eläinkokeille vaihtoehtoisia menetelmiä kehittävä asiantuntijakeskus. Sen sydänmalli kasvatetaan ihmissoluista ja on ainutlaatuinen maailmassa.

Mallilla voidaan tutkia lääkkeiden ja kemikaalien vaikutusta ihmissydämeen ilman eläinkokeita ja tehdä myös perustutkimusta.

Lääketieteen ja biotieteiden tiedekuntaan kuuluva keskus tuottaa sydänmalleja ja muita soluviljelyyn perustuvia testejä muun muassa lääke- ja kemikaaliyrityksiä sekä yliopistotutkijoita varten.

Soluviljelyllä tuotettu sykkivä minisydän on myös saanut viimeistelyä ja kaupallistamista varten puolen miljoonan euron tuotekehitysrahoituksen Tekesin ja Finpron yhdistymisessä syntyneeltä Business Finlandilta.

– Tiedämme, että sydänmallille on iso kysyntä. Lääkekehitys tarvitsee sitä, mutta niin myös esimerkiksi kemian teollisuus, kertoo Ficamin johtaja Tuula Heinonen.

– Kemikaaleista vaadittava turvallisuustieto saadaan nykyisin pääasiassa eläinkokeilla.

43743963
Lehtikuva

Alkaa sykkiä jo parissa päivässä

Sydänmalliin kasvatetaan ensin verisuonistoa muistuttava rakenne napanuorien soluista ja rasvasta eristetyistä kantasoluista. Mukaan lisätään sydänsoluja. Sydän muodostuu suonistorakenteen ympärille ja alkaa sykkiä viljelyalustalla muutamassa päivässä.

– Sydän kasvaa elimistöä muistuttavissa olosuhteissa. Inkubaattorissa on happea, hiilidioksidia, sopiva pH ja ihmiskehon lämpötila. Sydäntä ruokitaan solujen tarvitsemilla ravintoaineilla, kuten suoloilla, aminohapoilla ja sokerilla.

Keskuksen laboratoriossa sykkii enimmillään kymmenkunta pikkusydäntä. Esimerkiksi kemikaalien myrkyllisyyden testauksissa niitä voidaan tarvita jopa satoja.

Sydänmalli on jo hyvin pitkällä, sillä tutkijat ovat kehittäneet sitä yli kuusi vuotta. Tänä aikana myös sen elinaikaa on saatu pidennettyä.

– Mallin pitää elää vähintään kaksi viikkoa, mieluummin yli kuukauden. Silloin esimerkiksi kemikaalia voi lisätä siihen useita kertoja ja katsoa pitkäaikaisvaikutuksia muun muassa sähkökäyrään, sykkimisnopeuteen ja kalsiumvirtaan.

30.3. klo 7.40: Otsikon muotoilua muutettu.

0:22Sami hiihti sydänsairaiden lasten puolesta 90 kilometriä lumiukoksi pukeutuneena

Lisää aiheesta:

Tappaako botox yhä hiiriä? Näin suositun kauneustuotteen myrkyllisyyttä testataanSuomalaiskeksintö voi osoittautua mullistavaksi – tässäkö ratkaisu sairaalabakteeriongelmaan?Biotekniikkaa, sateliitteja ja proteiinia ilmasta – näin suomalaiset startup-yritykset mullistavat ruokateknologiaaIhmisen varaosien kehittäjät yhdistävät voimiaan Suomessa – lääketieteelliselle 3D-printtaukselle povataan huimia näkymiäSuomalaisten läpimurto palkittiin: kantasoluja voidaankin nuorentaa – suuri merkitys syöpähoidoissaUPM ryhtyy valmistamaan nanosellupohjaisia haavasidoksia – yli 10 vuotta kehitetystä tuotteesta toivotaan menestystä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen20:34
    Timo Vornanen

    Timo Vornanen irtisanoutuu poliisin virasta – "Mukavampi lähteä omalla ilmoituksella kuin erottamisen kautta"

  • Eilen19:47
    Joulu

    Mitä kummaa? Ikisuosikki jätettiin tylysti pois joululauluvihkosta

  • Eilen19:25
    Virrat

    Vakava liikenneonnettomuus Virroilla – kuusi loukkaantunutta

  • Eilen19:22
    Sosiaalinen media

    Suurin osa nuorista pitää kännykkäkieltoa perusteltuna

  • Eilen17:42
    Liikenneonnettomuudet

    Kehä I:llä ketjukolari – yksi henkilö sairaalaan