Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisyritys aloittaa ensi kuussa tietokoneensa toimitukset

Julkaistu 20.04.2017 13:00
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

Suomalaisyritys Eve-Techin Eve V -tietokoneen toimitukset ensimmäisille tilaajille ovat alkamassa ensi kuun aikana.

Varsinainen tuotanto käynnistetään 50 laitteen minierällä 25. huhtikuuta. Tarkoituksena on varmistaa tuotannon sujuvuus, jonka jälkeen valmistetaan muut ensimmäisen erän laitteet.

Ennen joulua päättyneessä Indiegogo-joukkorahoituspalvelun kautta tehdyssä ennakkomyynnissä Eve V keräsi tilaajilta 1 416 251 dollarin potin eli reilut 1,35 miljoonaa euroa. Toimitukset ovat hieman aikataulusta perässä, sillä vielä tuolloin aivan ensimmäisiä toimituksia luvattiin jo helmikuussa ja laajemmin huhtikuun aikana.

Eve V -tietokonetta myytiin edullisimmillaan Indiegogossa 699 dollarilla ja Intelin Core i7 -suorittimellakin varustetun huippuversion hinta oli aluksi 1 399 dollaria. Nämä hinnat peittoavat Microsoftin Surfacen, jonka Eve V haastaa – ja useimmilla osa-alueilla lyökin teknisissä spekseissä.

Alumiinirakenteinen Eve V on varustettu 12,3 tuuman näytöllä ja mukana toimitetaan kiinnitettävissä oleva näppäimistö. Kyse on niin sanotusta 2-in-1-hybridilaitteesta, tabletin ja kannettavan tietokoneen yhdistelmästä.

Lisää aiheesta:

Samsungilta erikoinen uutuus: älypuhelin ilman nettiyhteyttäFacebookin Oculus kehittää halpaa ja langatonta virtuaalitodellisuuslaitetta - odottavan aika on vielä pitkäSuomalaisen Eve Techin haastaja Microsoftin Surfacelle myöhästyy pahasti – näyttöpaneelin valmistaja voidaan vaihtaaTämä kannattaa tietää, jos olet ostamassa Surface Bookia: Jää saman tien vanhaksiKehitteillä legendan paluu? Kompakti Android-laite täysnäppäimistöllä etsii kiinnostuneitaSuomalaisyritys kehitti suositun tietokoneen – tämä oli vaikeinta
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen11:43
    Esports

    Milloin videopelaamisesta tulee ammatti? "Ei riitä, että pelaan kahdeksan tuntia päivässä"

  • Eilen09:02
    Elektroniikka

    Tarkkana joululahjaostoksilla: Verkkokauppa.com listasi taas tuotteet, jotka aiheuttivat pettymyksen

  • ma15:12
    Verkkohuijaukset

    Ajanvaraus hammashoitajalle? Varo tätä huijausta!

  • 23.11.06:39
    Asian ytimessä.doc

    Luka, 18, jahtaa isoja rahoja alalla, jolla vain äärimmäisen harva menestyy

  • 21.11.12:15
    Verkkohuijaukset

    Odotatko pakettia? Näin sinua saatetaan nyt yrittää huijata