Ivana Helsingin liikkeessä New Yorkissa järjestetyssä Paloni-tapahtumassa 37 suomalaissuunnittelijaa pääsi esittelemään luomuksiaan amerikkalaisyleisölle.
Ekologisuus ja pelkistetty kauneus ovat suomalaisen suunnittelun ja muotoilun valttikortteja kansainvälisillä markkinoilla. Tämä viesti nousi vahvasti esille Palonin eilisissä New Yorkin avajaisissa.
OutsaPop Trashionin Outi Pyy korostaa, että suomalaiset suunnittelijat ovat kovassa huudossa maailmalla.
– Erityisesti ekomuoti on tulevaisuuden juttu. Nykyään on myös oivallettu, että ekotuotteidenkin on oltava kauniita, Pyy kertoo.
Muotiin ja muotoiluun erikoistunut konseptiliike Paloni nostaa esille 37 suomalaista suunnittelijaa esille parin viikon ajan New Yorkissa, Ivana Helsingin tiloissa.




