Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaispoliitikot: Uudet vaalit sotkivat Britannian tilannetta entisestään

8:46Suomalaispoliitikot: Brittivaaleista lisää ongelmia
Julkaistu 09.06.2017 09:21

MTV UUTISET

Suomalaispoliitikoiden mielestä Britannian ennenaikaiset parlamenttivaalit lisäsivät maan ongelmia sen sijaan, että ne olisivat selkiyttäneet tilannetta.

Avoimia kysymyksiä ovat muun muassa vaaleilla kansan luottamusta hakeneen Theresa Mayn jatko pääministerinä ja tulevat Brexit-neuvottelut, joiden on ollut määrä alkaa heti vaalien jälkeen.

Kokoomuksen kansanedustaja Pertti Salolainen ja perussuomalaisten europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner pitävät päästöstä vaalien järjestämistä vakavana arviointivirheenä konservatiivijohtajalta.

Salolainen epäilee, että neuvotteluja ei saada käydyksi suunnitellusti kahdessa vuodessa.

– Katsoin eilen läpi kaikki asiat, jotka pitää neuvotella. Se on valtava lista asioita: kauppaneuvottelut, talousasiat, EU- ja brittikansalaisten asema molemmilla puolilla, sosiaaliset kysymykset, koulutuskysymykset. En jaksa uskoa, että näissä oloissa riittävät edes ne 2 vuotta, joka on varattu neuvotteluille, kun emme me tiedä, ketkä neuvottelevat, Salolainen toteaa Huomenta Suomen haastattelussa.

Ruohonen-Lernerin mukaan britit saattavat jopa äänestää vielä uudelleen EU-erosta.

– Kaikki on mahdollista, Ruohonen-Lerner arvioi.

Ruohonen-Lerner muistuttaa, että britit eivät pääse myöskään EU-maksuista eroon niin nopeasti kuin ovat ehkä kuvitelleet.

– Britit joutuvat joka tapauksessa maksamaan (EU:lle) vielä merkittäviä summia tulevina vuosina sen takia, että heillä on eläkevastuita ja muita vastuita, joihin he ovat menneet pistämään nimensä. On hyvin mielenkiintoista nähdä sitten, kun neuvotteluissa päästään eteenpäin, että kuinka käy. Sekin on mahdollista, ettei saada neuvottelutulosta ja lähdetään ilman sopimusta.


Lisää aiheesta:

Brexit, inflaatio ja poliittinen kaaos – tällaista on elämä Britanniassa nyt Asiantuntija: Brittien tilanne jälleen sama kuin keväällä: "Johnsonilla on ihan samat ongelmat ja kysymykset ratkaistavinaan kuin hänen edeltäjälläänkin"EU:n ja Britannian vapaakauppasopu on vain harras toive, kova brexit entistä todennäköisempi: "Siitä tulisi rumaa jälkeä monella taholla"Brexit umpikujassa: Mayn Euroopan-kiertue kalskahtaa epätoivoiselta – "Tuntuisi järkevältä lopettaa tämä hölmöily"Euromaille yhteinen kriisibudjetti ja brexitille lisäaikaa? MTV Uutisten toimittaja kertoo Brysselin päivän puheenaiheetVanhanen: "May haluaa konservatiivien rivit suoriksi"
Huomenta SuomiBrexitUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Huomenta Suomi
  • 1.11.15:45
    Mielenterveys

    Mielenterveysomainen: Kiinnitä huomiota tähän hälytysmerkkiin omassa jaksamisessasi

  • 31.10.16:01
    Stressi

    Murehditko liikaa? Harri Gustafsberg neuvoo, kuinka huoliajattelun kierteestä voi vapautua

  • 28.10.18:50
    Syöpä

    Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotona

  • 24.10.12:51
    Ihonhoito

    Asiantuntijat varoittavat kosmetiikan karkkituotteista: "Erityisen haitallisia nuorille"

  • 23.10.18:50
    Vanhukset

    Ikäraja 100 vuotta – näiden teräsmiesten kuntopiiriin ei kuka tahansa pääse