Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisnainen Meksikon järistysalueelta: Ihmiset hamstraavat ruokaa ja vettä

1:45Meksikon maanjäristyksen uhriluku nousee
Julkaistu 20.09.2017 18:24
Toimittajan kuva

Jenni Kivessilta

jenni.kivessilta@mtv.fi

JenniKivessilta
Toimittajan kuva

Linda Pukka

linda.pukka@mtv.fi

Meksikoa myöhään illalla Suomen aikaan vavisuttanut maanjäristys on saanut ihmiset hamstraamaan elintarvikkeita.

Mexico Cityn metropolialueella asuva suomalainen Anna Karatvuo kertoo, että ihmiset varautuvat mahdollisiin jälkijäristyksiin ja ostavat ruokaa ja juomaa varastoihin.

– Ihmiset ovat peloissaan, koska tämä maanjäristys sattui samana päivänä kuin 32 vuotta sitten tapahtunut kova maanjäristys. Se on selkeästi näkynyt täällä esimerkiksi siinä, että ihmiset hamstraavat ruokaa ja juomavettä ja varautuvat jälkijäristyksiin. Mieheni vanhemmilla on täällä ruokakauppa ja he ovat myyneet esimerkiksi vesivarastonsa loppuun.

Myös Karatvuo kertoo perheensä varautuneen jälkijäristyksiin ja mahdolliseen äkkilähtöön.

– Meillä on kotona varauduttu sen mukaan, mitä vain voi. Kaapeissa on ruokaa ja vettä. Minulla on myös laukkuun pakattu paperit ja vaihtovaatteet, jos yöllä pitää vauhdilla lähteä. Onneksi asumme omakotitalossa, että ei ole kauhean pitkä matka ulos.

"Maa alkoi pomppia ylös ja alas"

Illan järistys ei aiheuttanut Karatvuon asuinseuduille taloihin pahoja tuhoja. Sen sijaan sähköt ja puhelinyhteydet katkesivat.

– Olin keittiössä laittamassa ruokaa ja huomasin, että maan alkoi pomppia, suorastaan sellaista ylös ja alas -liikettä. Lähdin siitä suoraan ulos kolmen koirani kanssa. Siellä sitten odoteltiin. Meni sähköt ja meni puhelinlinjat. Onneksi täällä meidän alueella sähköt ja puhelinlinjat palasivat toimintaan aika äkkiä, noin puolen tunnin päästä jo.

– Meidän kotiin ei tullut vaurioita. Tämä on kaupungin pohjoislaidalla, joka selvisi pienemmillä vaurioilla.

Järistys aiheutti kuitenkin monin paikoin mittavia tuhoja. Karatvuo kertoo, että ihmiset osallistuvat aktiivisesti pelastustöihin ja tarjoavat toisilleen apua.

– Ihmiset seuraavat tiiviisti pelastustöitä. Monet ovat myös vapaaehtoisina pelastustöissä auttamassa. Ihmiset tarjoavat toisilleen majapaikkoja, syötävää ja juotavaa sekä vaatetusta. Apua on paljon saatavilla.

Karatvuo kertoo kokeneensa monia maanjäristyksiä. Viimeisin erosi hänen mukaansa merkittävästi aiemmista.

– Kyllä tämä oli ihan ehdottomasti ihan erilainen ja voimakkain, mitä olen kokenut. Se liike mitä oli niin se oli hyvin terävää ja meni ylös ja alas, aikaisemmat ovat olleet sivuttain meneviä. Tämä ylös ja alas menevä liike aiheuttaa enemmän tuhoa.

Lisää aiheesta:

Suomalainen Anna näki järkytyksen Bangkokin asukkaiden kasvoilla: "Niin epätodellisen tuntuinen kokemus"Yli 30 vuotta Kreikassa ollut Arja ei ole koskaan nähnyt vastaavaa tuhoa – aurinkovarjot hajalla ja sähköt poikki: "Salamointi ei loppunut ollenkaan"Kuvat hävityksestä: Suomalainen Susanna koki Indonesian järistyksen täyden raivon – "Säikäytti helvetisti, ihmiset kirkuivat ja rukoilivat"Suomalaisperhe jännittää Irma-myrskyä Karibian saarella: "Tuuli kuulostaa siltä kuin juna menisi talon yli"Italian maanjäristysalueella asuva suomalainen Elina: "Ihmiset alkavat olla henkisesti kovilla"Järistysalueen lähellä asuva suomalaisnainen: Järistysten vaara pitää valppaana Italiassa – niihin liittyy myös paljon uskomuksia
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 16:04
    Itsenäisyyspäivä

    Zelenskyiltä onnittelut suomeksi ja vuolaat kiitokset Stubbille – myös Lukashenkalta viesti Suomelle

  • 15:58
    Elon Musk

    Elon Musk haluaa lakkauttaa EU:n – hyökkäsi Henna Virkkusen kimppuun: "Rakastat sensuuria enemmän kuin elämää"

  • 12:27
    Yhdysvallat

    Poliisi pysäytti naisia liikenteessä ja tallensi alastonkuvia sekä videoita heidän puhelimistaan

  • 11:25
    Nato

    USA: Euroopan otettava vastuu Nato-puolustuksesta vuoteen 2027 mennessä

  • 11:09
    Väkivaltaiskut

    Ainakin 10 kuollut ampumisessa Etelä-Afrikassa, yksi uhreista 3-vuotias