Suomalaisilla on vähän ystäviä, mutta sitäkin tärkeämpiä – suhteet periytyvät vanhemmilta lapsille
Suomalaisille on vähemmän ystäviä kuin monilla muilla eurooppalaisilla. Solmitut ystävyyssuhteet ovat kuitenkin tutkimusten mukaan pitkäaikaisempia ja syvällisempiä kuin monissa muissa maissa.
Kasvatuspsykologian apulaisprofessori Niina Junttila Turun yliopistosta kertoo, että uusia ystävyyssuhteita solmitaan eniten varhaisessa lapsuudessa. Iän myötä ystävien määrä kuitenkin vähenee.
– Ystäviä jotenkin katoaa enemmän kuin mitä tulee uusia ystävyyssuhteita, Junttila sanoo.
Ystävyyssuhteilla on lukuisia hyviä vaikutuksia terveyteen: lämmin ja läheinen ystävyyssuhde vähentää masentuneisuutta, ahdistuneisuutta, unettomuutta ja itsetuhoisuutta.
Vaikka ihmisellä ei olisikaan läheisiä ystäviä, jo pinnallinen sosiaalinen kanssakäyminen tekee ihmeitä. Esimerkiksi vieraan ihmisen kanssa jutustelulla voi olla suuri merkitys hyvinvointiin.
– Jos katsot silmiin ja tervehdit, niin se vaikuttaa ihmisen hyvinvointiin merkitsevästi, Junttila sanoo.
Tutkimusten mukaan ihmisen sosiaalisuus ja ystävyyssuhteet periytyvät jossain määrin opittuina malleina vanhemmilta lapsille. Sosiaalisuutta opitaan Junttilan mukaan kotona arkisissa keskusteluissa. Lapsi tarkkailee vanhempiensa käyttäytymistä esimerkiksi silloin, kun vieraita tulee kylään ja heidän kanssaan keskustellaan.
– Se on valtavan iso taito, joka kantaa myöhempiin suhteisiin.
Yksinäisyys puolestaan periytyy geneettisesti tiettyinä ominaisuuksina, kuten ujoutena ja arkuutena.
***
Uusimmat
-
23:29
Ville Peltonen kuunteli tuimailmeisenä Jussi Tapolaa ja latasi sitten pöytään omat tuntemuksensa: "Hieman tietysti kismittää"
-
23:14
Viitostie poikki Joroisissa – rekka kaatunut tielle
-
23:07
Ex-pornotähti Stormy Daniels valmis todistamaan Trumpia vastaan: "Hän ei mitenkään voi olla pelottavampi vaatteet päällä"
-
22:43
Tappara tyly vieras Helsingissä! Veli-Matti Savinainen hiljensi kotiyleisön lähes 100 minuutin pelin jälkeen: "Joukkueessa on paljon kiimaa"
-
22:31
Ainakin neljä kuollut lumivyöryissä Pohjois-Norjassa: Pelastajat eivät ole päässeet paikalle
-
22:09
Niko Saarinen on vuoden radiojuontaja – tämä ikisuosikki vei parhaan radio-ohjelman pystin
-
22:01
HIFK:n ja Tapparan trilleri venyy – näin lähellä ratkaisu oli ensimmäisessä jatkoerässä
-
21:39
Kaksi junaa suistunut raiteilta Sveitsissä – useita loukkaantuneita
-
21:20
Pääradan sähköratavaurio korjattu: Junaliikenne palautuu normaaliksi ennen puoltayötä
-
21:15
Ina Mikkola kommentoi Radiogaalan voittajaehdokaslistan yksipuolisuudesta noussutta keskustelua: "Meidän pitää tiedostaa..."
-
21:12
Hurja loppu Helsingissä – näin Tappara runnoi tasoihin 52 sekuntia ennen summeria
-
21:09
Pelicansin keväinen kotitaika mureni – Ilves avasi välieräsarjan voitokkaasti
-
21:01
Venäläinen murhamies pääsi vankilasta lähtemällä Wagnerin kanssa sotaan – pian kotikaupungissa tapahtui veriteko
-
20:54
Draamaa Lahdessa! Pelicans venytti ratkaisun loppusekunneilla jatkoerään
-
20:43
Risto E.J. Penttilä: "Vedän Nato-viirin lipputankoon – Kremlissä ajatellaan, että tulipa töppäiltyä"
-
20:34
Ben Blood jyräsi oman joukkuetoverinsa – epäonninen töötti johti Pelicans-puolustajan loukkaantumiseen
-
20:28
Christian Heljanko venyi uskomattomaan "ihmepelastukseen" – "Toi kyllä sapettaa"
-
20:25
Jörn Donnerin arkistosta löytyi hämmästyttävä kuva: Robert F. Kennedy kaksi viikkoa ennen kuolemaansa
-
20:14
Nino-koira todella vihaa lunta: Erikoinen kävelytyyli naurattaa somessa
-
20:13
Suomalaisen Veikkausliiga-tähden huippusiirrolle sinetti
-
Lataa lisää