Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Suomalaishyökkääjällä selvä syy Leijonien orastavaan tehottomuuteen – tiivisti Italia-ottelun haasteet

Lehtikuva
Julkaistu 28.05.2021 11:07
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen, Riika

matti.nyrhinen@mtv.fi

MattiNyrhinen

Suomi otti puhtaan 3-0-voiton Italiasta jääkiekon MM-turnauksen neljännessä ottelussaan torstaina. Vaikka Italia ei varsinaista uhkaa Leijonille asettanutkaan, oli Suomella ottelussa omat haasteensa.

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026

Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.

Suomi nousi torstain voittonsa ansiosta alkulohko B:n kärkeen. Kolme neljästä ottelustaan voittanut Leijonat on kerännyt kymmenen pistettä ja on pisteen edellä Yhdysvaltoja ja yllättäjä Kazakstania.

Hyökkääjä Jere Sallinen myhäili C Moren haastattelussa tyytyväisenä. Joukkue etenee aikataulussa.

– Hyvässä tilassa (ollaan). Koko ajan otetaan steppejä eteenpäin. Kerätään taas energiat kohti seuraavaa (ottelua).

LUE MYÖS: 

Tätä et kuullut tv:ssä: Tuomarin pokka petti Leijona-hyökkääjän pelin jälkeisestä heitosta

LUE MYÖS: Kari Jalonen huolissaan Leijonien tilanteesta – vastausta kuumaan kysymykseen ei vieläkään saatu: "Kyllä tämä hiukan mietityttää"

Italia-ottelussa Suomi karkasi nopeasti 2-0-johtoon. Toisessa erässä rävähti kolmannen kerran, mutta siihen ottelun maalit jäivät. Ennakolta turnauksen heikoimmaksi ennakoitua ja koronaviruksen pahasti heikentämää Italiaa vastaan odotuksissa oli kenties enemmänkin.

– Oli aika vaikeaa pelaamista, mutta tehtiin tarvittavat maalit,  Sallinen myönsi.

– Kaveri puolusti hyvin. Ehkä pyörittiin kulmissa, eikä oltu ihan niin himokkaita menemään maalille ja saamaan kiekkoa sinne.

Suomi ei ole varsinaisesti mässäillyt maaleilla alkusarjan otteluissaan. Neljässä ottelussa Leijonat on onnistunut 11 kertaa, vaikka vastassa on ollut kolme ennakolta turnauksen häntäpäähän kaavailtua joukkuetta. Orastava tehottomuus sai myös C Moren asiantuntijan Kari Jalosen mietteliääksi.

– Kyllä tämä hiukan mietityttää. Hiukan odotin, että pelaajat olisivat vetäneet tuon ottelun kovemmalla kaasulla, jotta onnistumisia olisi tullut muillekin pelaajille, Jalonen pohti ottelun jälkeen.

Sallisella oli mielessään selkeä teoria siitä, miksi maaliverkot eivät ole turnauksessa pöllynneet odotettuun tahtiin kiekkomaailman lilliputteja vastaan. Katso Sallisen haastattelu pääkuvan videolta.

Lisää aiheesta:

Leijonien triplamestarilta suorat sanat MM-kompuroinnista – "Meidän täytyy istua alas" Jukka Jalonen totisena Leijonien Ranska-trillerin jälkeen: "Paljon työmaata"Mistä Leijonien vaisuus johtui? Jukka Jalonen löysi ymmärrettävän syyn – "Sitten tulee noutaja"Kari Jalonen huolissaan Leijonien tilanteesta – vastausta kuumaan kysymykseen ei vieläkään saatu: "Kyllä tämä hiukan mietityttää"Antti Pennasella selkeä toivomuslista Sveitsiä vastaan – Nuorten Leijonien avauspelin ongelmat pitäisi olla jo selätettyNuorten Leijonien päävalmentaja hämmästeli sensaatiohahmon toimintaa – "Ei kovin usein näe"
MM-jääkiekkoJääkiekkoLeijonat

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 3.10.19:27
    Naisleijonat

    Naisten jääkiekkoon merkittävä muutos

  • 27.9.16:39
    Jääkiekko

    Ruma kulissipaljastus jääkiekon MM-kisoista – entinen NHL-kasvo ehdotti Ruotsille sikamaista temppua

  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"