Yksi sun toinen Suomen alle 20-vuotiaiden MM-jääkiekkomaajoukkueessa haluaa lisää ryhtiä kiekolliseen peliin turnauksen toiseen otteluun Sveitsiä vastaan. Vaikka Saksasta heltisi 5–3-voitto, kiekkohuolellisuuteen jäi parannettavaa.
LUE MYÖS: Järkyttäviä tasoeroja nuorten MM-kisoissa – Saksa ja Itävalta olisivat hävinneet, vaikka jokainen laukaus olisi mennyt maaliin
Koronavirustartuntojen riivaama, varamiehinen Saksa sai vain jotenkuten jalkeille kolme kentällistä. Sillä oli karanteenimääräysten takia käytössään yhdeksän hyökkääjää ja viisi puolustajaa, joten esimerkiksi joukkueen ykköstähti, viime NHL-draftin kolmosvaraus Tim Stützle joutui urakoimaan kahdessa hyökkäysketjussa.
Tästä huolimatta Saksa kipusi ottelun puolivälissä Stützlen osumalla 2–3:een, maalin päähän Suomesta. Vastustajalle aukesi tekopaikkoja Suomen kiekonmenetysten takia.
– Ensimmäisessä turnausottelussa vaivaa aina jännitys, etenkin nyt, kun on ollut pitkä tauko kansainvälisistä peleistä. Ensimmäinen ottelu oli hyppy tuntemattomaan. Se näkyi sitten kiekollisessa pelissä, syöttöjen laadussa ja laukauksissa, Suomen päävalmentaja Antti Pennanen ymmärtää.
Hän myöntää, että tänään kello 21 Suomen aikaa alkavassa Sveitsi-ottelussa kiekkovarmuuden on syytä olla korkeammalla tasolla.
– Kiekollista huolellisuutta pitää parantaa. Enemmän on kuitenkin asioita hyvällä mallilla. Meillä oli Saksaa vastaan 25 maalipaikkaa, joka on kansainvälisissä peleissä korkea lukema, Pennanen muistuttaa.
MM-peleihin into piukassa
Kotimaisessa Liigassa Ilveksessä kosolti minuutteja saanut ykköskentällisen puolustaja Santeri Hatakka näkee, että Suomi pystyy tiivistämään peliään.
