Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaiset NHL-tähdet kertoivat korona-arjestaan – Mikko Rantanen: ”Erikoista on ollut”

©Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) All Rights Reserved
Julkaistu 16.04.2020 17:47

MTV URHEILU-STT

Jääkiekon NHL:ssä pelaavan Coloradon suomalaishyökkääjä Mikko Rantanen säväytti pari viikkoa sitten, kun hän julkaisi Instagram-tilillään videon, missä NHL-tähti katkoo puita raivaussahalla.

Rantanen kuitenkin vakuuttaa, että koronaviruksesta aiheutuneen pelitauon aikana aika on kulunut myös harjoitusten parissa.

– Olen treenannut Turun seudulla, Nousiaisista kotoisin oleva Rantanen kertoi torstaina NHL:n järjestämässä lehdistötilaisuudessa, joka lähetettiin suomalaismedioille videoyhteyden avulla.

– Välineistöä treenaamiseen löytyy aika maltillisesti. Minulla ei ole mitään omaa salia vaan olen joutunut improvisoimaan ja keksimään sellaisia liikkeitä, mitä en ole ennen tehnyt. Vähän on ollut erikoista, mutta jotain on pitänyt keksiä, kun kuntosaleille ei pääse, Rantanen avasi arkeaan.

– Olen käynyt lenkillä koiran kanssa. Olen selannut nettiä ja nähnyt kaikenlaisia ideoita (harjoitteluun). Kun ei ole muutakaan tekemistä, niin kokeilen kaikkea uutta.

Raivaussaha on silti ollut tauon aikana jääkiekkomailaa tutumpi väline. Jääkiekkomailan, -kiekon ja laukaisualustana toimivan vanerilevyn sijaan Rantanen on kikkaillut lapsuudesta tutulla pelivälineellä salibandymailalla.

– Olen tehnyt (harjoituksia) salibandypallolla ja salibandymailalla. En tiedä mihin lähtisi, jos nyt rupeaisin vetämään vanerilta, Rantanen murjaisi.

– Ei enää varmaan kannata aloittaakaan (kiekolla laukomista). Odotetaan vaan, että kausi jatkuu niin vedellään sitten taas, olkapäävammasta juuri ennen sarjataukoa toipunut Rantanen sanoi.

Kyykkyä kotona

Lehdistötilaisuuteen osallistuneista suomalaisista myös Dallasin ja ovat viettäneet aikaansa Suomessa. Floridan kapteeni on pysynyt rapakon länsipuolella.

Roope Hintz
Miro Heiskanen
Aleksander Barkov

– Minulla on kotona pieni sali, missä voi tehdä muun muassa kyykkyä. Hommasin pari viikkoa sitten rullaluistimet, joilla olen luistellut melko paljon. Olen juossut myös lenkkejä. Täällä on varmaan paremmat kelit kuin Suomessa, Barkov kertoi kuulumisiaan Floridasta.

Hintz on polkenut kotioloissa kuntopyörällä ja nostellut kahvakuulia. Tamperelaisen harjoitusolot paranivat vastikään.

– Nyt minulla on käytössä sali, missä ei käy ketään muita. Siellä on hyvät vermeet ja vetelypaikka, Hintz sanoi.

Heiskanen pystyy hoitamaan saliharjoittelut kotona Espoossa.

– Minulla on kotona suht hyvä sali, missä on pystynyt tekemään kaiken tarvittavan. Minulla on sikäli hyvä tilanne. Lisäksi olen käynyt lenkillä, Heiskanen kertoi harjoittelustaan.

Lisää aiheesta:

SM-liigapuolustaja Aleksi Laakso, 34, keksi yritysidean, jota hämmästellään Helsingin trendialueella – tästä on kyseNHL-ammattilainen Rasmus Ristolainen juoksee vapaa-ajalla pallojen perässä – ja lisää tekisi mieli: "Buffalon päässä ei varmaan tykättäisi"Aleksander Barkov perustelee koronaratkaisuaan: "Kävi monta kertaa mielessä"NHL-tähti Sebastian Aho piti tuntumaa yllä tavalla, johon etelässä ei ollut mitään mahdollisuuksia – "Se oli siistiä"Aleksander Barkov sai seuraa karanteeniin – aika kuluu kiekkoilijalle ominaisesti: "En katso televisiota"Joonas Donskoi jäi NHL-kauden keskeydyttyä Pohjois-Amerikkaan: linnoittautui kotiinsa ja tarttui pensseliin – "Yritän piirrellä autoja"
NHLMikko RantanenAleksander BarkovJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • Eilen07:58
    Jääkiekko

    Bobby Orr jäi kakkoseksi! 18-vuotias tähtilupaus kaappasi NHL-ennätyksen

  • 2.11.20:09
    Pittsburgh Penguins

    Törkeä temppu: Jevgeni Malkinille maksimisakko

  • 2.11.16:27
    Winnipeg Jets

    Brad Lambert niittasi NHL-uransa ensimmäisen maalin: "Uskomatonta"

  • 2.11.08:51
    Jääkiekko

    Pelottava tilanne NHL:ssä – pelaaja jäältä suoraan sairaalaan

  • 2.11.07:59
    Aleksandr Ovetshkin

    Ukko-Pekka Luukkonen nollasi Aleksandr Ovetshkinin ja onnistui hurjassa tempussa