Seksi ei ole heti ensimmäisenä mielessä, kun pitkän päivän päätteeksi saapuu kotiin. Olo on niin rättiväsynyt, ettei eväänsäkään jaksaisi liikauttaa – saati harrastaa seksiä. Kuulostaako tutulta?
Suomalaisten seksielämää kartoittaneessa FINSEX-tutkimuksessa on käynyt ilmi, että vaikka yhdyntöjä on vähemmän kuin aiemmin, seksiä haluttaisiin kuitenkin yhä enemmän. Miksi odotukset ja todellisuus eivät kohtaa suomalaisten seksielämässä?
– Elämäämme on tullut tavallaan kilpailevia, aikaa vieviä asioita fyysisen läsnäolon ja rakastelun sijalle, mihin käytetään aikaa ja energiaa ja joihin panostetaan, tutkimusprofessori Osmo Kontula Väestöliitosta kuvailee.
Työ, harrastukset, talous.
Väsymys, stressi, ruuhkavuodet.
Lapset.
Kiire.
Muun muassa nämä tekijät vaikuttavat siihen, ettei rakastelulle tunnu jäävän aikaa.
Myös yksi suhteellisen uusi elementti on ängennyt suomalaisten arkeen ja jopa vällyjen väliin. Älylaitteet ja sosiaalinen media.
– Olen itsekin omin silmin nähnyt, kuinka eräs keski-ikäinen pariskunta saapui ravintolaan illalliselle, ja koko illallisen ajan he vain räpläsivät kännyköitään eivätkä keskustelleet sanaakaan keskenään, Kontula kuvaa.
"Haluaisin haluta – mutta en jaksa"
Aikaikkunan kaventumisen lisäksi seksiin ei tunnu löytyvän yksinkertaisesti tarmoa.
– Esimerkiksi naisilla seksuaalinen halukkuus on 2000-luvulla tutkitusti mennyt siihen, että "ei jaksa haluta", asiantuntija pahoittelee.




