Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaiset eivät halua luopua nykyisestä asevelvollisuudesta

Maanpuolustustahdon ja yleisen asevelvollisuuden suosio on yhä voimissaan.
Maanpuolustustahdon ja yleisen asevelvollisuuden suosio on yhä voimissaan.Lehtikuva
Julkaistu 29.01.2020 17:16

MTV UUTISET – STT

MTS:n kyselyssä huolta aiheuttanut maanpuolustustahdon lasku pysähtyi. Ero miesten ja naisten asenteissa kasvoi, samoin Nato-jäsenyyden vastustus.

Maanpuolustustahdon ja yleisen asevelvollisuuden suosion laskusta huolestuneet saivat keskiviikkona huokaista helpotuksesta. Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan (MTS) viime vuoden kyselyssä alaviistoon osoittaneet käyrät olivat kääntyneet taas ylöspäin.

Valmius puolustaa Suomea myös asein kaikissa tilanteissa toipui viime vuoden pudotuksesta vain pari prosenttiyksikköä 68 prosenttiin. Se riitti saamaan puolustusministeri Antti Kaikkosen (kesk.) tyytyväiseksi ja toivomaan, että kyse oli tilapäisestä notkahduksesta.

– Ollaan hyvällä tasolla. Toki näkisin mielelläni vielä hivenen paremmat lukemat joskus lähivuosien aikana, mutta hienoa että suunta on nyt ylöspäin, Kaikkonen sanoi.

Tuki nykyisen asevelvollisuuden säilyttämiselle tokeni myös laskusta kolmen prosenttiyksikön nousuun. Sekin mahtuu vielä virhemarginaaliin, mutta tuki on vahva: 77 prosenttia.

– Mielestäni kyselyn tulokset antavat selkänojaa sille, että miesten yleinen asevelvollisuus on meidän perusratkaisumme jatkossakin, eikä sitä ole syytä lähteä muuttamaan, Kaikkonen päätteli.

Nuorten kannatus intille nousi

Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Matti Pesu tulkitsee tilannetta samoin. Yhteiskunnan tuki järjestelmälle on hänen mukaansa tärkeä koska haasteetkin tulevat sisältä.

– Jos ulkoisia tekijöitä ajatellaan, niin suhteellisen suuren reservin ylläpidon tarve tuskin ihan heti katoaa, Pesu perustelee.

Hän myöntää samalla, että vain miehille pakollisen asevelvollisuuden suuri suosio ei poista tasa-arvon ongelmaa. Siksi Pesun mukaan on hyvä, että asiaa pohditaan pian perustettavassa parlamentaarisessa komiteassa.

– Jos asevelvollisuus luotaisiin nyt, se näyttäisi varmaan toisenlaiselta. Voi kuitenkin olla ihan perusteltua, että käytännölliset syyt ajavat tässä vaiheessa tasa-arvokysymysten edelle, Pesu sanoo.

Muutokset olivat erityisen selviä alle 25-vuotiaiden parissa. Tämän varusmiespalvelun kannalta relevantin ikäryhmän tuki yleiselle asevelvollisuudella pomppasi edellisestä kyselystä 24 prosenttiyksikköä 80 prosenttiin. Vain tämän ikäryhmän osalta tulosten virhemarginaali on toki huomattavasti suurempi kuin kyselyssä ilmoitettu 3,2 prosenttiyksikköä suuntaansa koko väestön osalta.

Huoli ilmastonmuutoksesta laski

Sekä maanpuolustustahdon että asevelvollisuuden osalta käänne kyselyvastauksissa koski vain miehiä. Naisten joukossa laskeva trendi jatkui. Kaikkosen mukaan parlamentaarisessa selvitystyössä onkin syytä pohtia naisten parempaa osallistumista maanpuolustustyöhön.

Kyselyssä halu osallistua omien kykyjen mukaan maanpuolustukseen – ilman mainintaa aseista – sai aiempien vuosien tapaan selvästi yli 80 prosentin kannatuksen molemmilta sukupuolilta.

Nato-jäsenyyden kannatus ei ollut kyselyssä hievahtanut mihinkään 20 prosentista, mutta yhä useampi kannastaan epävarma oli liittynyt jäsenyyden vastustajiin (64 prosenttia). Enemmistö vastaajista kannatti myös Suomen kansainväistä puolustusyhteistyötä. Ruotsin osalta tuki lähentelee jo sataa prosenttia.

Kansalaisten huolestuminen kyselyssä luetelluista ilmiöistä oli vähentynyt lähes kautta linjan. Kärjessä olivat nyt kansainvälinen pakolaistilanne ja terrorismi, ei enää ilmastonmuutos. Kehitystä voi Pesun mukaan selittää ilmastonmuutoksen voimakas politisoituminen ja muuttuminen identiteettikysymykseksi.

MTS:n kyselyyn haastateltiin tuhatta 15–79-vuotiasta suomalaista 14.11.–3.12.

Lisää aiheesta:

Kommentti: Suomi hurahti NATO-uskoon – tuliko meistä hetkessä sotahullu kansa?Koronapandemia lisäsi etenkin nuorten ja naisten kiinnostusta vapaaehtoiseen maanpuolustukseen – "Kriisi pistää miettimään, miten itse kukin voi kantaa kortensa kekoon" Nykymuotoisen asevelvollisuuden kannatus ja maanpuolustustahto laskeneetNuorten ja miesten maanpuolustustahto on selvässä nousussa – Ilkka Kanervalla selitys: "Tiedetään sekä globaalit että meidän oman turvallisuusympäristömme haasteet"MTS:n kysely: Suomalaisten maanpuolustustahto pienoisessa nousussa – pakolaistilanne ja terrorismi huolettavat aikaista enemmänIlkka Ahtiaisen kommentti: Maanpuolustustahto syöksyi alas – nyt kaivataan hyviä selityksiä
Ampuma-aseetArmeijaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ampuma-aseet
  • 6.12.21:57
    Ampumatapaukset

    Haminassa mahdollisesti ammuskeltu ravintolassa

  • 5.12.15:03
    Timo Vornanen

    Valtionsyyttäjä on tyytyväinen Vornasen tuomioon: "Mitattu oikein hyvin"

  • 5.12.13:02
    Timo Vornanen

    Kansanedustaja Timo Vornaselle kahdeksan kuukautta ehdollista vankeutta känniampumisesta

  • 5.12.05:29
    Timo Vornanen

    Vornasen ampumisjutussa annetaan tänään tuomio

  • 1.12.06:40
    Ampumatapaukset

    Pojat lähtivät pilakoputtelemaan – talon asukas syöksyi ulos ja ampui