Ulkopoliittisen instituutin johtavan tutkijan Matti Pesun mukaan konfliktin laajentuminen riippuu muun muassa huthikapinallisten mahdollisista vastatoimista. Tänään alueella nähtiin käänne, kun Britannia ja Yhdysvallat iskivät voimalla laivaliikennettä häirinneiden huthikapinallisten kohteisiin.
Tilanne Lähi-idässä voi suomalaisasiantuntijan mukaan eskaloitua entisestään.
– Konflikti voi laajentua, mutta se, puhutaanko vielä alueellisesta sodasta, on ennenaikaista sanoa, Pesu kertoo MTV Uutisille.
Lue myös: MTV Uutiset seuraa Lähi-idän sodan tapahtumia ja vaikutuksia
Eskaloitumiseen vaikuttaa se, saavuttaako Yhdysvaltojen johtama koalitio tavoitteitaan Lähi-idässä ja miten huthit reagoivat iskuihin.
– Tässä on koko joukko toimijoita, jotka voivat tähän reagoida eri alueilla, esimerkiksi Hizbollah tai Iran. Automaattisesti tämä ei johda mihinkään eskalaatioon, Pesu painottaa.

