Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalainen lahjoitti kuusi miljoonaa euroa Unicefille – Miten rahat käytännössä auttavat lapsia?

Julkaistu 01.06.2017 05:56

MTV UUTISET - JUUSO PARVIAINEN

Kun YK:n lastenjärjestö Unicefin tiedotuspäällikkö Kirsi Haru kuuli viime vuonna, että tuntematon hyväntekijä lahjoitti 6 miljoonaa euroa Unicefille, hän luuli kuulleensa väärin.

Myöhemmin koko henkilöstö otti tiedon vastaan aplodien kera. Pullakahveja ei kuitenkaan juotu, vaikka lahjoituksen suuruuden vuoksi se olisi voinut olla paikallaan - Suomen Unicef sai viime vuonna yhteensä 24,6 miljoonaa euroa.

– Meillä taitaa olla parantamisen varaa tuloksen juhlinnassa, Kirsi Haru naurahtaa.

Kyseessä on maailmanlaajuisesti suurin ensikertaa lahjoittavan tekemä lahjoitus Unicefille. Hyväntekijä kertoi tehneensä lahjoituksen nähtyään kuvia Syyrian sodasta.

– Uutisia oli välillä mahdoton katsoa. Oli kamalaa nähdä, miten hankalissa olosuhteissa monet elävät, lahjoittaja oli perustellut tekoaan.

36047240 Aleppo SyyriaLopullisen päätöksen lahjoituksesta hyväntekijä teki, kun hän oli nähnyt kuvia Syyrian sodasta ja Aleppon raunioista kaivetuista lapsista.AFP / Lehtikuva

Unicef tuntui hänestä sopivalta lahjoituskohteelta, koska hän halusi puolisonsa kanssa auttaa juuri lapsia.

– Lahjoitan myös Suomessa tehtävään työhön - sillä kyllä täälläkin on apua tarvitseva - mutta kyllä ne kipeimmin apua tarvitsevat ovat useimmiten muualla, hän jatkoi.

Yksi rahojen kohdemaista on Bolivia, jossa käytetään lapsityövoimaa eikä kaikkia lapsia lisätä syntymärekisteriin, jolloin heillä ei ole oikeutta esimerkiksi koulutukseen tai terveydenhuoltoon.

Boliviassa noin joka kolmas 5 - 17 vuotiaista lapsista tekee töitä ja noin 180 000 alle 5-vuotiasta lasta on rekisteröimättä syntymärekisteriin.

Rahojen avulla vahvistetaan muun muassa lastensuojelujärjestelmiä ja lasten suojelua edistävää lainsäädäntöä. Lainsäädännön osalta tämä tapahtuu esimerkiksi tuottamalla tutkimustietoa ongelmista ja niiden mahdollisista ratkaisuista.

Lisäksi Unicef mallintaa erilaisia ratkaisuja, joita hallitukset voivat ottaa käyttöön.

Kuuden miljoonan euron taival

Lahjoittajan kuusi miljoonaa euroa siirettiin tilisiirtona Unicef Suomen tilille.

Suomen Unicefilta raha taas liikkuu, kuten on lahjoittajan kanssa sovittu eli kaksi miljoonaa Syyrian hätäapuun, puolitoista miljoonaa Boliviaan, toiset puolitoista miljoonaa Vietnamiin ja miljoona yleiseen hätäapuun. Yleisen hätäavun kautta rahat rahat ohjataan humanitääriseen työhön sinne, missä rahan tarve on suurimmillaan.

Eri maihin menevät rahat siirretään kansainvälisen Unicefin tilille korvamerkitysti, josta ne siirtyvät maatoimistoihin.

Maatoimistot taas käyttävät varat ohjelmatyöhön ja hätäavun toteuttamiseen. Rahoilla voidaan esimerkiksi ostaa erilaisia tarvikkeita, kuten talvivaatteita, rokotteita ja lääkkeitä.

Maatoimistoille siirretyillä varoilla rahoitetaan myös muun muassa lasten koulunkäynnin jatkumista kriisioloissa, kansallisten lastensuojeluverkostojen perustamista ja lastensuojelutyöntekijöiden koulutusta. Tämä tapahtuu yhteistyössä hallituksen, paikallisten viranomaisten ja muiden Unicefin kumppaneiden kanssa, joiden työtä voidaan myös rahoittaa.

Harun mukaan Unicef valvoo aina, miten rahoja käytetään. Lisäksi muut voivat seurata heidän rahankulkuaan Unicefin sivuston kautta. 

Lapsityövoimaa Pakistanissa

Lahjoittajan mukaan hyvää tekevä yritys houkuttelee työntekijöitä

Kansainvälisen Unicefin saa karkeasti arvioituna varoistaan noin 33 prosenttia yksityisinä lahjoituksina ja noin 66 prosenttia valtioilta.

Suomen valtio antaa suoraan rahansa kansainväliselle Unicefille. Viime vuonna Suomi lahjoitti noin 13,5 miljoonaa euroa. 

Ulkoministeriön tuki Unicefille on laskenut huomattavasti tämän hallituksen kaudella. Vuonna 2014 summa oli 43,8 miljoonaa ja vuonna 2015 30,2 miljoonaa euroa.

Viime vuonna Suomen Unicefin 24,6 miljoonasta 94 prosenttia tuli yksityisiltä ja 6 prosenttia yrityksiltä.

Kuuden miljoonan lahjoittajan toiveena olisikin, että paitsi yksityiset myös yrityksetkin innostuisivat lahjoittamaan enemmän rahaa hyväntekeväisyyteen.

– Hyvää tekevä yritys houkuttelee myös parempia työntekijöitä, sillä töihin haettaessa ihmisiä kiinnostaa yhtä enemmän se, minkälaiset arvot yrityksellä on.

Syyrian sodan kuvat vaikuttivat lahjoituksen tekijään

56:00Syyrian pommitusten keskeltä pelastettu lapsi pysäytti sosiaalisessa mediassa

Lisää aiheesta:

USA lopetti miljoonien rahoituksen Kirkon Ulkomaanavulle – maajohtajat MTV:lle: "Opiskelun taso pudonnut nollaan"Yli 200 miljoonaa lasta tarvitsee kriisiapua – MTV vieraili maailman suurimmassa humanitäärisen avun keskuksessaKehitysapu jakaa puolueita – tällaisiin kohteisiin Suomi maksoi kehitysapua viime vuonnaHyväntekeväisyysjärjestöt ovat saaneet runsaasti lahjoituksia, mutta lisää kaivataan: Näin apua on saatu perille Ukrainaan – "Ehdottomasti paras tapa auttaa nyt"Vastaveto ostomanialle – Black Friday -kampanja keräsi vuorokaudessa ennätykselliset 150 000 euroa hätäapuun: "Summa nousee ihan valtavaa vauhtia"Suomalaiset lahjoittavat entistä innokkaammin kehitysapuun – järjestöiltä kadonnut miljoonia
Kotimaa
Maailmassa on noin 150 miljoonaa lapsityöläistä.

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 16:16
    Politiikka

    SDP, vihreät ja vasemmistoliitto jättävät hallitukselle vetoomuksen Palestiinan tunnustamisesta

  • 15:56
    Vihapuhe

    Homovastaisen saarnaajan piti esiintyä suomalaisen turkisyhtiön tiloissa – mieli muuttui median otettua yhteyttä

  • 15:41
    Ylioppilaskokeet

    Ylioppilaskokeissa ei tänään suuria ongelmia

  • 15:21
    Poliisi

    Epäily: Viisikymppinen mies seurasi ja kosketteli kotimatkalla olleita alakoululapsia Espoossa

  • 14:53
    Espoo

    Nainen halusi erota, mies alkoi riehua