GPT-4-tekoälysovellus on herättänyt huolta tekoälyn luomista uhista. Huomenta Suomi -ohjelmassa vieraillut Helsingin yliopiston professori pitää tekoälyn aiheuttamaa keskustelua suhteettomana.
Tietojenkäsittelytieteen professori Teemu Roos kertoo olevansa ihmeissään siitä, että muutamia viikkoja sitten yleisölle avattu OpenAI:n sovellus on herättänyt näin laajaa keskustelua.
– Jotenkin tämä tuntuu olevan suorastaan suhteetonta tämä hypetys, Roos sanoo.
– Sinällään ei ole tapahtunut mitään mullistavaa tai tieteellistä läpimurtoa, mitä ei aikaisemmin oltaisi osattu lainkaan tehdä.
Roos epäilee tekoälyn herättäneen kiinnostusta suomalaisissa muun muassa siksi, että tekoälyn kanssa voi keskustella myös suomeksi.
Aitoa huolta vai markkinointia?
Keskustelua on herättänyt muun muassa Elon Muskin allekirjoittama vetoomus, joka vaatii, että tekoälyn kehittäminen keskeytettäisiin seuraavaksi kuudeksi kuukaudeksi. Roos epäilee, että vetoomuksen taustalla saattaa olla muutakin kuin aito huoli tekoälyn aiheuttamista uhkista.
– Vähän epäilen, että tämä saattaa olla vähän markkinointikikka, Roos toteaa.