Studio55: Viisihenkinen perhe sairastui vakavasti homeisesta talosta
Pirjo ja hänen lapsensa asuivat vuosia ammoniakki- ja homeasunnoissa. He sairastuivat sinä aikana muun muassa jatkuviin päänsärkyihin, fibromyalgiaan, silmätulehduksiin, allergioihin ja reumaan.
Pirjo Karhunsuo oli asunut neljän lapsensa kanssa puolitoista kuukautta uudessa vuokra-asunnossa, kun hän alkoi saada outoja oireita. Asunnon ikkunamekanismit olivat rikki. Sen takia ikkunoita ei saanut kahteen vuoteen kunnolla kiinni. Neljän vuoden päästä todettiin, että myös koko kerrostalon ilmastointi oli alun perin jäänyt liian kovalle.
– Todennäköisesti nämä kaikki asiat yhdessä aiheuttivat sen, että katto pilaantui: sinne muodostui ammoniakkia. Podimme hengitystie- ja poskiontelotulehduksia sekä päänsärkyä. Minun piti hankkia ajoittain turpoavaa kurkkuani varten epipen-kynä.
Myöhemmin asunnossa suoritettiin tarkastus, jossa liian suuret ammoniakkipitoisuudet todettiin asunnon kahden huoneen katossa. Lisäksi kylpyhuoneessa muhi kosteusvaurio. Uuteen asuntoon muutettaessa perhettä kohtasivat uudenlaiset ongelmat. Lue juttu kokonaisuudessaan .
Jokakoti / MTV3
Kuva: Colourbox
Uusimmat
-
23:12
Ammuskelu Tukholmassa lähellä vilkasta urheilukenttää – nuori mies kuoli
-
22:15
Estonia-onnettomuuden pelastusoperaation johtaja muistelee kohtalokasta yötä: "Ei olisi uskonut, että sellaista tapahtuu"
-
22:09
Maaleja mättävä kyläseura järkyttää Espanjan jalkapalloa – nappasi La Ligan kärkipaikan Real Madridilta ja Barcelonalta
-
22:02
Sanna Marinilla jälleen uusia työkuvioita – kirjoitti sopimuksen ulkomaisen manageritoimiston kanssa
-
21:39
Kansalaisaloite Venäjän konsulaatin lakkauttamiseksi Ahvenanmaalla sai allekirjoitukset täyteen, mutta ei tule etenemään eduskunnassa
-
21:27
Liiga-ilta tarjosi kuohuttavia käänteitä – Kärpiltä dramaattinen loppu, jumboseura vaihtui
-
21:20
Artisti Pink heitti ympärileikkauksia kritisoineen katsojan ulos konsertistaan: "Tunnetko itsesi nyt hyväksi?"
-
21:19
Lakers-legenda paljasti yllättävän haaveensa – "Voisin todella harkita"
-
21:04
Koulukiusaaminen vei 15-vuotiaan Olivian hengen – äiti toivoo, että nuoria kuunneltaisiin
-
20:48
Raju taklaus pysäytti SM-liigassa – tähtipuolustaja talutettiin jäältä: "Nyt taitaa käydä pahasti"
-
20:45
Espanjan parlamentti ei kelpuuttanut konservatiivipääministeriä
-
20:30
Olli Salo poltti päreensä: Tappara iski kiistanalaisen johtomaalin – menikö tämä tuomio oikein?
-
20:16
Pelle Heikkilä näyttelee Estonia-sarjassa – lämpötila oli kuvauksissa pahimmillaan 60 astetta: "Onneksi olen suomalainen ja ollut paljon saunassa"
-
20:15
Mehiläinen: Julkisesta palvelusta ei ole apua työterveyden 3,5 miljoonan sairaanhoitokäynnin helpottamiseksi – tyrmää arvion "turhista käynneistä"
-
20:10
HJK:n nuorelta tähtikiiturilta hämmästyttävä maali – jalkapallon Suomen mestaruus ratkeamassa
-
20:05
Amber hyppäsi poikansa kaulaan jalkapallo-ottelun jälkeen ja herätti someraivon
-
20:00
Näin ilmaston roima lämpeneminen mullistaa hiihtoa Suomessa ja Lapin laskettelukeskuksissa: "Meidän on keksittävä toisia vaihtoehtoja"
-
19:55
IS: Kadonneen Rasmus Takaluoman etsinnöissä uusi käänne – poliisi aikoo tutkia "kiinnostavia" kohteita joessa tarkemmin
-
19:45
Elokuvantekijä huijasi ilmaistyövoimaa ja maalaili miljoonatuottoja – puliveivarilla oli budjetista satojentuhansien sijaan koossa vain pari tonnia
-
19:44
Kultaleijona räpeltää SM-liigassa – nyt oli selostajallakin huomautettavaa
-
Lataa lisää