Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

STTK:n Palola: Työttömälle täydet oikeudet opiskeluun, työttömyysturva kannustavaksi

Julkaistu 12.08.2016 08:52

MTV UUTISET

Kaikki tunnistavat perusongelman ja tunnustavat tosiasiat: työllisyysaste on nyt noin 68 prosentin paikkeilla ja se on aivan liian matala. Toisaalta maan hallituksen asettama tavoite työllisyysasteen nostamiseksi 72 prosenttiin tämän hallituskauden aikana ei näytä nykymenolla toteutuvan, kirjoittaa STTK:n puheenjohtaja Antti Palola MTV:n Nettivieras-kolumnissaan.

***

Tavoitteen saavuttaminen ei ole tärkeä ainoastaan hallituksen maineen säilyttämiseksi. Yli 70 prosentin työllisyysasteella saadaan hyvinvointiyhteiskunnan palvelut ja etuudet kestävästi rahoitettua ja valtion velkaantuminen taitettua.

Valtiovarainministeriön valtiosihteeri Martti Hetemäen esitys matalapalkkatyön lisäämisestä palkkoja alentamalla ei ole tehokas keino parantaa työllisyyttä (HS 10.8.). Asia ei ole merkityksetön, mutta selvitysten perusteella myönteiset vaikutukset ovat kuitenkin marginaalisia. Saman asian ajaisi esimerkiksi palkkatuen lisääminen tai työnantajan sivukulujen alentaminen.

Julkisuudessa on myös esitetty työttömyysturvan lisäleikkauksia. En lämpene näille esityksille. Jo tehdyt päätökset ja tulossa olevat kipeät leikkaukset saavat tällä erää riittää. Keppi on jo viuhunut tarpeeksi, nyt on porkkanan vuoro.

***

Ensi vuoden alussa aukeaa mahdollisuus käyttää työmarkkinatukirahoja työllistämistoimiin kuten palkkatukeen, starttirahaan ja liikkuvuusavustukseen. Tämä on hyvä esimerkki työttömyysrahojen aktivoimisesta.

Uudistuksella arvioidaan saatavan yli 10 000 työttömän työttömyys katkeamaan – ainakin hetkeksi. Hyvässä tapauksessa toimenpiteellä mahdollistetaan syrjäytymisuhan alaiselle polku avoimille työmarkkinoille.

Työttömyysetuuksien laajempaa käyttöä työllistämiseen tulisi huolellisesti selvittää. Ensi vuoden loppupuolella meillä on jo tietoa siitä, miten työmarkkinatukirahojen käytön mahdollistaminen on onnistunut.

Työttömyysturvaan menee tällä hetkellä lähes viisi miljardia euroa vuodessa. Voisiko nykyistä suurempi osa tästä menoerästä – esimerkiksi ansioon suhteutetusta työttömyysturvasta – olla aktiivista työhön kannustavaa rahaa ja pienempi osa passiivista työttömyyden hoitoa? Tämä on asia, jota kannattaa selvittää ja pohtia.

Nykyisin työttömällä on oikeus opiskella menettämättä työttömyysetuuttaan, mutta kokonaisuuteen liittyy paljon ehtoja ja harkinnanvaraisuutta. Nämä voitaisiin aivan hyvin poistaa – ja toisaalta voisi olla perusteltua pitää voimassa työn vastaanottovelvollisuus.

Mitä alempi koulutustaso, sen suurempi työttömyysaste ja sen myötä myös heikompi mahdollisuus työllistyä. Nopeasti muuttuvassa yhteiskunnassa ja työelämässä on kaikkien etu, että ihmiset päivittävät ja laajentavat osaamistaan.

***

Meillä oli 1990-luvun laman aikana määräaikainen Lex Taipaleeksi kutsuttu laki. Tämä mahdollisti eläkkeelle pääsyn ikääntyneelle pitkäaikaistyöttömälle, jonka työllistymismahdollisuus oli syystä tai toisesta jokseenkin olematon. Tuolloin työttömän kannalta katsoen inhimillistä mahdollisuutta käytti noin 4 000 henkilöä. Pitkään jatkunut lama on tuonut tarpeen vastaavalle järjestelylle.

Antti Palola, STTK:n puheenjohtaja

***

Valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) esitteli eilen hallituksen budjettiesityksen, josta voit katsoa lisää tietoa oheisilta videoilta.

2:03Tällainen on Orpon ensimmäinen budjettiesitys

3:47Orpo alleviivaa: Nämä ovat keskeiset tavoitteet

Lisää aiheesta:

Analyysi: Suomen pelastavia työllisyyspäätöksiä piti tehdä jo keväällä mutta toisin kävi – hallitukselle on syksyllä tarjolla näitä pehmeitä ja raakoja konstejaMiltä kuulostaa tuplattu kotitalousvähennys tai 200 euron palveluseteli kaikille? Kysyimme, miten massatyöttömyyttä tulisi torjua – näin työmarkkinoilta vastattiinMinisteri Lindström kolumnissaan: Parempaa joululahjaa en voisi toivoa – "Riskejä on edelleen olemassa ja hyvä kehitys voi taittua" Li Andersson MTV:n kolumnissa: Aktiivimalli rankaisee työttömiä – "Ihmisiä ei voi kohdella miten vain"Li Andersson: Eroon ilmaistyöstä ja kontrollista – työttömyysturvan järjestelmää ei saa monimutkaistaa entisestäänJari Lindströmin nettikolumni: Työllisyyttä edistäviä toimia tehtävä lisää
Antti PalolaNettivierasMielipiteet

Tuoreimmat aiheesta

Antti Palola
  • 24.05.202219:04
    Työmarkkinat

    Jumissa olevan kunta-alan neuvottelujärjestelmä herättää jo epäuskoa – "Onko aika ajanut sen ohi?"

  • 11.06.202017:22
    Kolumni

    STTK:n Antti Palolan kolumni: Suomessa on notkea työmarkkinamalli – ilman sitä moni työntekijä olisi jo irtisanottu

  • 17.07.201908:31
    Työelämä

    "Parikymppinen nainen on synnytysriski, viisikymppinen törmää ikärasismiin" – STTK:n Palolasta yhteiskunnan naisasenteet ovat vinksallaan

  • 06.03.201915:05
    Mielipiteet

    STTK:n Antti Palolan kolumni: Näistä syistä useimmat EU:n nykyisistä ongelmista johtuvat – valitettavasti syyllistymme niihin myös Suomessa

  • 16.11.201811:59
    Mielipiteet

    Antti Palola kolumni: Verokeskustelua leimaa takertuminen lillukanvarsiin, vaikka todelliset haasteet ovat muualla