Eduskuntaan valituista puolueista vasemmistoliitto näyttää selvimmin edellyttävän kansanäänestyksellä haettua tukea Nato-jäsenyydelle, jos jäsenyyttä päätettäisiin edistää. STT kysyi yhdeksän puolueen ryhmäjohtajilta sähköpostilla niiden näkemystä asiaan.
Keskustelu Nato-jäsenyydestä on noussut julkisuudessa vahvasti esille sen jälkeen kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan viime viikon torstaina.
Nato edellyttää hakijamaata osoittamaan kansalaisten riittävän tuen jäsenyydelle. Osoittamisen keino jää kuitenkin hakijan itsensä päätettäväksi.
Sähköpostikyselyssä vasemmistoliitto vastasi, että se edellyttäisi kansan enemmistöltä kansanäänestyksellä varmistettua tukea. SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman muotoilee, että "turvallisuusratkaisu tulee ankkuroida suomalaisten laajaan tukeen". Keskustan mukaan mahdollisella jäsenyydellä on oltava kansan merkittävän enemmistön tuki.
– Siksi on tärkeää, että keskustelua käydään laajasti myös suomalaisten kanssa, toteaa Juha Pylväs.
Vihreiden vastauksessa kiinnitetään huomiota kansanäänestyksen mahdollisiin riskeihin.
– Vaikka äänestys sinänsä tuottaisi päätökselle selkeän mandaatin, siinä on myös riskinsä ja sen tarvetta ja perusteita on syytä arvioida suhteessa tilanteeseen, sanoo Atte Harjanne.
Kansanäänestys ei hänestä ole edellytyksenä jäsenyydelle, jos muodostuu laaja parlamentaarinen tuki.