Ennakko-odotusten perusteella SM-liigan pudotuspelien ensikertalainen Sport on vailla mahdollisuuksia TPS:ää vastaan playoffien avauskierroksella. TPS:llä on kotietu, ja runkosarjassa Sport oli turkulaisjoukkueelle lähinnä vastaantulija.
Runkosarjassa TPS voitti joukkueiden neljä keskinäistä peliä yhteismaalein 22-4. Mutta niin kuin urheilussa aina, Sportilla on saumansa. Sportin puolesta puhuu se, että vaasalaisjoukkue on tietyllä tapaa virittäytynyt pudotuspelien tunnelmaan jo runkosarjan lopulla ja se, että sillä on kolmen ottelun voittoputki viime peleistään. TPS sen sijaan on kiekkoillut viime ajat ailahtelevasti.
- Meille ei ollut merkitystä, mikä kolmesta vaihtoehdosta tuli vastustajaksi. Huonosti meni runkosarjassa TPS:ää vastaan. Silti se sopii meille ihan hyvin, pyörittelee Sportin päävalmentaja Tomek Valtonen.
Pelkästään pudotuspeleihin selviytyminen oli iso askel Sportille, mutta joukkueen kapteeni Mikko Pukka painottaa, ettei pelkkä playoffs-paikka tyydytä. TPS:n kapteeni Tomi Kallio tietää, että vaasalaisjoukkue on vaarallinen vastus hurmoksen päälle saadessaan.
- Sport on yksi aktiivisimmista joukkueista liigassa. Joudumme tekemään lujasti töitä, että pystymme heidät pudottamaan.
KalPan Virta alleviivaa paksulla tussilla
KalPan ja Pelicansin ottelusarja alkaa Kuopiossa lauantaina. Molemmissa joukkueissa pyritään unohtamaan runkosarjan keskinäiset ottelut, joissa niskan päällä oli KalPa.
- Runkosarjan Pelicans-voitoilla ei ole mitään merkitystä - se on alleviivattava paksulla tussilla, maalaili KalPan päävalmentaja .
