Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Söpöysvaroitus! Seuraa suorana pöllönpoikasten kuoriutumista Pöllölivessä

WWF
Julkaistu 24.05.2023 09:45(Päivitetty 25.05.2023 11:11)
Toimittajan kuva
Terhi Romo

terhi.romo@mtv.fi

WWF:n uusimmassa livelähetyksessä seurataan lapinpöllön pesän tapahtumia – poikasten kuoriutumista ja kasvua. Nyt ensimmäinen poikanen on kuoriutunut. 

Noin kuukauden mittainen hautomiskausi on ohitse, kun ensimmäinen lapinpöllön poikanen kuoriutui viime viikolla.

Pesässä on kuitenkin vielä kolme munaa, joiden kuoriutumista seurattiin myös MTV Uutisissa suorassa lähetyksessä keskiviikosta perjantaihin 24.–26. toukokuuta tässä artikkelissa.

Kuoriutuneet poikaset eivät ole vaaralta suojassa edes omassa pesässään. Kun naaras poistuu pesältä, varislinnut tai orava voivat viedä munia. Myös näätäeläimet voivat tuhota pesintöjä. 

– Naaras vartioi ja puolustaa poikasia. Lapinpöllö voi käydä aggressiivisesti myös pesälle kiipeävän rengastajan kimppuun tai mikäli ihminen lähestyy lentokyvyttömiä poikasia, WWF:n yhteistyökumppani, lapinpöllöjä pitkään rengastanut Matti Suopajärvi sanoo. 

Lue myös: Moottorisaha soi pöllöliven taustalla "aamusta iltaan" – haittaako hakkuu lapinpöllön pesintää?

Lapinpöllö vakituisista pöllöistämme harvalukuisin 

Lapinpöllöjä pesii Suomessa vuosittain arviolta 300–2000 paria. Pesivien parien määrä vaihtelee vuosittain suuresti myyrätilanteen mukaan.  

– Koiras tuo pesälle päivittäin kolmesta neljään peltomyyrää, ja se kertoo, että myyriä on tällä hetkellä riittämiin. On ollut mielenkiintoista huomata, että pöllökoiras tuo ruokaa pääasiassa auringonnousun ja -laskun aikaan, Suopajärvi sanoo.  

Lapinpöllökamera on osa WWF:n Luontoliveä. Pöllöt valikoituivat kuvattavaksi kohteeksi, kun suositun sääksikameran rinnalle haluttiin toinen lintukamera.  

– Pöllöt kiinnostivat, koska harva on päässyt seuraamaan niiden pesintää omin silmin. Lapinpöllö valikoitui kuvauskohteeksi, koska se on näyttävä, sympaattisen oloinen ja vähän mystinenkin laji, WWF:n kehityspäällikkö Justus Hyvärinen sanoo. 

MTV Uutiset seurasi suorana poikasten kuoriutumista artikkelin videolla suorana aina perjantaihin 26. toukokuuta asti. WWF:n Luontolive seuraa poikasten varttumista aina juhannukseen asti.  

Tällä hetkellä WWF:n suorissa lähetyksessä voi seurata myös sääksiä ja itämerennorppia. 

Lisää aiheesta:

Järkyttävä löytö: Lapinpöllön poikaset oli tapettu ja aseteltu pesän alle Pohjois-SavossaWWF:n sääksilivessä vuoden ensimmäinen havainto – koiras kävi katsastamassa pesäpaikanMoottorisaha soi pöllöliven taustalla "aamusta iltaan" – haittaako hakkuu lapinpöllön pesintää?WWF:n luontolivessä yllättävä käänne: Sääksen poikanen sai tarpeekseen pesäkamerasta ja roiskautti haisevan vastalauseenTämä mies on rengastanut 150 000 lintua – MTV pääsi mukaan viirupöllöpesälle, josta löytyi vastakuoriutunut poikueKamerat paljastavat näiden suurten petolintujen salat: Alman munat kuorituvat pian, Vienon puoliso katosi tielle tietymättömille äitienpäivänä
LinnutWWFLuonnonsuojeluLuonto ja eläimetSuosittelemmeKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Linnut
  • 19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • 18.10.18:19
    Luonto ja eläimet

    Antti ikuisti keskellä Helsinkiä nököttäneen lapinpöllön: "Parfyymi tuoksui ympärillä"

  • 17.10.19:40
    Luonto ja eläimet

    Suomessa tehtiin lintuhistoriaa: "Rengastajan tarunhohtoisin unelmalaji"

  • 14.10.15:35
    Tornio

    Finnair lennätti nälkiintyneen Haraldin talveksi Espanjaan – "Melkoinen savotta"