Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Soini: Ministerit Lindström ja Tiilikainen ovat ylityöllistettyjä

Timo Soinin mukaan kahden eri ministeriön työt ovat kova rasite.
Timo Soinin mukaan kahden eri ministeriön työt ovat kova rasite. Lehtikuva
Julkaistu 09.03.2017 16:37(Päivitetty 09.03.2017 17:56)

MTV UUTISET - STT

Ulkoministeri Timo Soini (ps.) pitää oikeus- ja työministeri Jari Lindströmin (ps.) ja maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikaisen (kesk.) työtaakkaa liian suurena.

Timo Soini sanoi eduskunnassa, että kahden eri ministeriön työt ovat kova rasite. Hänen mukaansa perussuomalaiset kannattaa ministerien työtaakan keventämistä.

Soinin mielestä olisi hyvä, jos hallitus keksisi asiaan ratkaisun yhdessä. Ministerinsalkkujen mahdollinen jakaminen tai vaihtaminen yli puoluerajojen ovat neuvottelukysymyksiä.

– Tietty jako on tehty, ja siinä on voimasuhteet. Jos löytyy luovuutta, että jokainen saa suurin piirtein samanlaisen painoarvon, niin tällaista mahdollisuutta ei pidä sulkea pois.

Jari Lindström sanoi eilen muun muassa Demokraatille pitävänsä työtaakkaansa kohtuuttomana. Hän kertoi, että työministerin tontti on hänen ominta aluettaan ja siinä on hänelle ihan tarpeeksi töitä. Lindströmin mielestä oikeusministerin tehtävät voisi antaa jollekin muulle.

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) sanoi puolestaan eilen, että oikeus- ja työministerin työkuorma on ollut pidempään nähtävissä. Sipilän mukaan ratkaisuna voi olla myös se, että esimerkiksi oikeusministerin salkkua otetaan hoitamaan puolueeton ulkopuolinen ministeri.

Soini ei ottanut kantaa siihen, haluaako perussuomalaiset pitää oikeusministerin salkun itsellään.

– Katsomme tämän kokonaisuuden. Järkevä hallitus tekee järkeviä ratkaisuja.

Perussuomalaiset valitsee kesäkuussa uuden puheenjohtajan. Maanantaina ehdokkaaksi ilmoittautunut sanoi, että jos hänet valitaan puheenjohtajaksi, hän ottaa keskeisen salkun hallituksessa. Soini haluaa jatkaa ulkoministerinä.  

Sampo Terho

Lisää aiheesta:

Hallituksen kolme uutta ministeriä selvillä huomennaMinisteri Tiilikainen ei pidä itseään ylityöllistettynä: Kahden ministeriön pesti sujunutSipilän ilmoitus käynnisti ministeriruletin – "On ihan sama, onko ministereitä neljätoista vai viisitoista"Asiantuntija ihmettelee Sipilän ministeri-ilmoituksen ajoitustaPääministeri Sipilä valmis lisäämään ministereiden määrää – oikeus- ja työministerin työtaakka on ollut tiedossa pitkäänSoini toivoo uuden puheenjohtajan nostavan pätevimmät ministereiksi – "Pääministeri avainasemassa ministerimäärän suhteen"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 10:31
    Kuolemantapaukset

    Poliisi tutkii Joroisten räjähdystä onnettomuutena

  • 10:09
    Liikenneonnettomuudet

    Poliisi vahvistaa MTV Uutisille: Sastamalassa isompi liikenneonnettomuus – "Loukkaantuneita on"

  • 09:29
    Räjähdykset

    Hotelli Joronjäljen omistaja huolestui: minne katosi yksi asukas?

  • 09:28
    Kuolemantapaukset

    Tämä tiedetään Joroisten räjähdyksestä nyt