Suomalaissuunnittelija Jenni Ahtiainen pääsi tapaamaan Snoop Doggia perjantaina Tampereella. Tähti ihastui ikihyviksi Ahtiaisen suunnittelemaan erikoiseen hattuun.
gTIE-asustemerkistä tunnettu asustesuunnittelija Jenni Ahtiaisella oli perjantaina jännät paikat, sillä hän pääsi Blockfesteillä esittelemään tuotoksiaan jenkkiräppäri Snoop Doggille.
Ahtiainen oli valmistanut tähdelle eettisestä nahasta kudotun räppärihenkisen päähineen.
– Pääsin tapamaan häntä muiden fanien kanssa. Jättäydyin tahallani viimeiseksi, jotta ehdin esitellä hatun. Suunnittelin sen kesällä Pariisin messujen aikaan, Ahtiainen kertoo.
Jenni Ahtiaisen perustama gTIE-asustemerkki on tunnettu erikoisista huivista ja solmukkeista, jotka käyvät vaihtoehtona perinteisille ruseteille ja kravateille.
Suomalaistähdistä muun muassa Duudsonit, Laura Birn, Softengine ja ohjaaja Timo Vuorensola ovat edustaneet Ahtiaisen malliston asusteissa.
Maailmantähtien käyttäytymisestä ei koskaan voi etukäteen tietää, joten Ahtiainen tiesi pelaavansa riskillä esitellessään hatun Snoop Doggille. Artisti oli kuitenkin ihastunut hattuun saman tien.
– Snoop Dogg laittoi sen heti päähän ja juoksi takahuoneeseen peilailemaan. Hän jätti hatun päähän ja kun lähdin paikalta, näin miten hän esitteli hattua innoissaan bändikavereilleen ja poseerasi peilin edessä. Hän oikein otti aurinkolasit pois päästä ja fiilisteli päähinettä, Ahtiainen intoilee.

