Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

SM-liigan tähtivahvistus Petri Kontiola tietää, miksi moni epäilee häntä – "Kellotin aika kovia lukemia KHL:ssä"

2:57Petri Kontiola palaa pitkästä aikaa SM-liigaan – aikoo vastata epäilyksiin:"Olen kellottanut kovia lukemia"Videolla HPK:n Petri Kontiolan haastattelu.
Julkaistu 21.09.2020 18:33
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Tulevan SM-liigakauden yksi kovimmista nimistä on KHL-seura Helsingin Jokereista Hämeenlinnan Pallokerhoon vaihtanut Petri Kontiola. Useissa MM-kisoissa Suomea edustanut Kontiola kuuluu nyt ikämiesryhmään. Kontiola tietää, miksi moni epäilee häntä.

35-vuotias Kontiola ehti viettää 11 viimeisintä kautta Venäjän KHL-liigassa. Sen lisäksi hän teki kaksi mutkaa Pohjois-Amerikkaan.

Kontiola palasi jo vuosi sitten Suomeen. Seuraksi valikoitui Jokerit, jossa hän jäi loppumetreillä sivuraiteelle.

– Pelihalut ovat kovat. Tässä on eletty epätietoisuudessa sen suhteen, että mitä tuleman pitää ja koska pelit alkavat. Toivottavasti siihen saadaan täysi varmuus. On ollut kivaa olla joukkueena mukana. Meillä on kaiken lisäksi vähän spesiaalitilanne, kun ei ole yhtään ulkomaalaispelaajaa joukkueessa, Kontiola miettii uuden kauden alla C Moren lähetyksessä.

Kontiola teki HPK:n kanssa yhden vuoden mittaisen sopimuksen.

Kontiola on tullut tutuksi taitosentterinä. Mutta millainen versio hänestä nähdään kotimaisissa liigakaukaloissa, jonne hän palaa ensimmäistä kertaa sitten kauden 2006-07?

– Pilke silmäkulmassa -teema on säilynyt. Ja toivottavasti se säilyy loppuun asti. Paljon on kilometrejä takana, mutta ei vielä tarpeeksi. Uskon, että olen kasvanut matkan varrella ja olen nyt henkisesti valmiimpi paketti.

Kontiola tiedostaa myös sen, miksi häneen kohdistetaan kysymysmerkkejä.

– Paljon on tullut kyselyjä liikkeestä. Sen eteen on tehty hommia. Kellotin aika kovia lukemia KHL:ssä viime vuonna, kun laitoimme mittarit päälle, Kontiola vastaa päättäväisesti.

Kontiola myöntää olevansa hieman pihalla kotoisesta SM-liigasta, useiden ulkomailla vietettyjen vuosien jälkeen. Kaveriporukan tietopankki on kuitenkin auttanut häntä.

– Olen kysellyt Ville Niemiseltä paljon SM-liigasta ja HPK:sta. Ville sanoi paljon hyvää, varsinkin HPK:sta. Mutta toki, pitää vähän antaa aikaa, että näkee, mihin on tullut työnnettyä kauhansa, Kontiola miettii.

Lisää aiheesta:

SM-liigan tulikuuma tähti palasi NHL:stä ja "tarpoi syvällä p****ssa" – harkitsi jopa uran lopettamistaHIFK:n uusi avainlenkki sai kutsun kivikovaan Leijonien ryhmään – ilmoittaa päättäväisesti: "Haluan olla SM-liigan paras puolustaja"Pisterohmu Petri Kontiola, 36, hämmästyi nuorten pelaajien käytöksestä Venäjällä – nähnyt ison muutoksen: "Vuoden 1994 änärissä voitan kenet tahansa"Leijonista tuttu puolustaja löysi töitä Ässistä – asiantuntija ei vakuuttunut: "Pelillinen puoli kysymysmerkki"Petri Kontiola otti mentorinsa Ville Niemisen suositukset vastaan – kasvattajaseura sanoi ei: "Bisnes on bisnestä"Petri Kontiola iloitsee Jokereista, mutta olisi toivonut kultaleijonan jäämistä seuraan – "Toivottavasti kelpaan Tapparalle vielä jossain vaiheessa"
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen22:39
    Ilves

    Ilves: Lähtöpassit kahdelle

  • Eilen21:52
    Raimo Helminen

    Raipe Helminen latasi viimein vastauksen – Kummeli kysyi jo liki 30 vuotta sitten

  • Eilen18:17
    Kärpät

    Kärpät heivasi maalivahtinsa – iso tieto tähtivahdista

  • Eilen16:00
    HIFK

    HIFK päätti maalivahtinsa kohtalosta

  • Eilen11:37
    Pelicans

    Pelicansin kenkimä valmentaja avoimena potkuistaan: "Aivan varmasti se on yksi syy"