Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

SM-liigan sensaatiota on verrattu Jere Lehtiseen – se tuo NHL-legendalle hymyn huulille

Elmeri Elo / All Over Press
Julkaistu 06.12.2022 07:30
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Jos vertauskuvana on Jere Lehtinen ja maaleja syntyy ilta toisensa jälkeen, asiat ovat hyvin tolallaan. Ilveksen hyökkääjä Joona Ikonen on ollut SM-liigan alkusyksyn sensaatiopelaaja. Nyt Ikonen pääsee vielä kovempaan testiin.

Ikonen, 24, valittiin tänä syksynä jo toisen kerran maajoukkueeseen, kun hänen nimensä ilmestyi Leijonien Sveitsin turnauksen kokoonpanolistaukseen. Aiempi matka peruuntui, kun Ikonen ei pystynyt pelaamaan Karjala-turnauksessa sairastelun takia.

– Olemme seuranneet häntä jo vuosien ajan. On kiva saada hänet kansainvälisiin ympyröihin. Varsinkin nyt, kun hän on noin kovalla tasolla, Leijonien GM Jere Lehtinen sanoo Ikosesta MTV Urheilulle.

Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen seurasi Ikosta ensimmäisen kerran jo 2010-luvun puolessa välissä.

– Olin silloin Nuorten Leijonien päävalmentajana, kun hän pelasi Ilveksen junioreissa.  Heillä oli silloin kova ryhmä jalkeilla. Hän on mennyt koko ajan ja kaikessa hiljaisuudessa eteenpäin. Loukkaantumiset ovat vähän hidastaneet kehitystä, mutta erityisesti tänä syksynä hän on ollut erittäin tehokas, Jalonen perkaa.

LUE MYÖS: "Absurdia!" – Jukka Jalonen jyrähtää SM-liigan erikoisesta otteluhässäkästä, onko aika lanseerata uudenlainen pesti?

Ikonen on paukuttanut syksyn 26 runkosarjaotteluun 15 maalia ja 27 tehopistettä. Tehokkuus ei ole kuitenkaan ainut tekijä, joka nousee Ikosen pelistä esille.

– Hän on monipuolinen pelaaja. Hän on ehkä aiemmin profiloitunut vähän enemmän alivoiman raatajaksi, mutta nyt hän pelaa vahvasti molempia erikoisrooleja. On hieno nähdä hänet nyt meidän mukanamme, Jalonen toteaa.

Monipuolisuus, oikeanpuolen kätisyys ja tietyt samat, tunnistettavat elementit ovat johtaneet siihen, että Ikosta on verrattu suomalaiseen NHL-legendaa.

Keneenpä muuhunkaan kuin Jere Lehtiseen.

Vertaus tuo Leijonien GM:lle, Lehtiselle, hymyn huulille.

– Monipuolisuus on täysin oikea termi hänen kohdallaan. Hän pystyy pelaamaan kumpaakin suuntaan, alivoimalla ja ylivoimalla. On ilo katsella tuollaista pelaajaa. Nyt nähdään se, että jatkuuko sama lento Leijonissa, Lehtinen ruotii.

Ikonen on pelaajana tilanteessa, jossa hänelle voi povata jopa kuutamotarinaa. Kuka tietää, mihin asti hänen rahkeensa riittävät.

Mitään ei kannata jättää pois laskuista. Ei edes tulevan kevään MM-kotikisoja.

– Se on varmasti sellainen steppi, mitä hän seuraavaksi tavoittelee. Hän on näyttänyt Liigassa, että hän kuuluu maajoukkueeseen ja nyt hän pääsee sille tasolle. Juuri tämän takia näitä EHT-otteluita pelataan. Nyt hän pääsee mittaamaan itseään Euroopan parhaita vastaan. Aika näyttää sitten, että mitä tapahtuu, kun siirrytään Ruotsin EHT-turnauksen ja kevään pelien pariin. Katsotaan sitten, että missä ollaan silloin, Lehtinen tuumaa.

VIDEO: Jukka Jalonen: Leijonilla vahva joukkue Sveitsin EHT-turnauksessa

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

VIDEO: Jere Lehtinen kehuu SM-liigan sensaatiota Joona Ikosta

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

LeijonatIlvesLiigaJere LehtinenJukka JalonenJääkiekkoUrheilu
Toimittajan kuva
Ilari Savonen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Taiteilija, joka katosi – jääkiekkoilija Niclas Lucenius päätyi Yhdysvaltoihin ja aloitti hurjan projektin: "Olikin aika pysähtyä"Jarno Pikkarainen iskee kiinni Ässien syöksyyn: "Miksi Järvinen on paras maalintekijämme?"NHL:n eliittitason teholinko ulos olympialaisista – Lasse Kukkonen innostuiSyksyn SM-liigakomeetta kovassa syöksyssä – asiantuntija täysin ymmällään: "Noin totaalinen muutos"SM-liigaseurasta paljastui raju vuotokohta – "Kun hän pelaa, ei tuo joukkue voita"SM-liigaan on noussut ryminällä harvinainen nuorukainen: "Saunan takana jutellaan, jos on asiaa"

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • 29.1.20:44
    NHL

    Olympialaisiin valitun leijonavahdin loukkaantumisesta lisätietoa

  • 29.1.05:55
    Milano-Cortina 2026

    Mikael Granlundilta jykevää puhetta Leijonien olympianäkymistä – "Olemme paljon valmiimpia"

  • 28.1.08:00
    NHL

    Leijonat-vahti tulitettiin NHL:ssä vaihtoon muutamissa minuuteissa

  • 28.1.06:30
    NHL

    Leijonien olympiapelaaja loukkaantui NHL:ssä

  • 26.1.20:42
    NHL

    Leijonille lupaava tieto NHL:stä