Jääkiekon SM-liigan pudotuspelien jo vuosia käytössä ollut tulonjakomalli säilytettiin ennallaan täksi kaudeksi, vaikka playoff-joukkueiden määrä muuttui. Toimitusjohtaja Mikko Pulkkinen avaa keskustelua kuuman aiheen ympärillä ja vastaa MTV Urheilun tietoon, jonka mukaan SM-liigan toimistolla on havahduttu tulonjaon mahdolliseen lainvastaisuuteen.
SM-liigan pudotuspelien tulonjako on keväinen kestopuheenaihe. Seurat saavat lipputulot täysin itselleen ensimmäisellä kierroksella ja puolivälierissä, mutta semifinaalien ja loppuottelujen lipputulot menevät yhteiseen pottiin, josta rahaa jaetaan menestyksen mukaan.
SM-liigan toimitusjohtaja Mikko Pulkkisen mukaan potista saavat osansa edellisvuosien tapaan kaikki puolivälieräjoukkueet, vaikka pudotuspelijoukkueiden määrä kasvoi täksi kaudeksi kymmenestä 12:een. Mestarin osuus on suurin, vajaat 25 prosenttia, mistä osuus putoaa tasaisesti.
Esimerkiksi Tappara ei ole saanut Nokia Arenalle välierissä ja finaaleissa viime vuosina houkuttelemistaan tuhansista faneista läheskään täyttä taloudellisesta hyötyä, mutta pääsee toisaalta tänä keväänä pienille osingoille esimerkiksi KalPan ja SaiPan synnyttämästä kiekkohuumasta.
Lue myös: Hurja tieto KalPan talousnäkymistä
Jakomalli on aiheuttanut kädenvääntöä liigaseurojen välillä vuosien varrella. Pulkkinen tunnustaa aiheesta nousseet "palautteet ja keskustelut", mutta hänen mukaansa juuri nyt ei ole päällä mitään vääntöä.
– Kaikki osapuolet tietävät, että se (tulonjako) liittyy tähän strategiaprosessiin, joten asia tarkastellaan kyllä aikanaan ja katsotaan, onko muutokselle tarvetta, Pulkkinen kommentoi MTV Urheilulle.
MTV Urheilun saamien tietojen mukaan SM-liigan toimistolla on kuitenkin havahduttu siihen, että kyseinen pudotuspelien tulonjako saattaa olla lainvastainen.


