SK: Paula Vesalalta väkeväsanainen ulostulo – "Heiluttaisin kirvestä Marinin ja Kiurun suuntaan”

Paula Vesala on edelleen tyytymätön siihen, miten hallitus on hoitanut tapahtuma-alan ahdinkoa.
Muusikko Paula Vesala on ottanut avoimesti kantaa koronakriisin aikana alansa vallitsevaan tilanteeseen.
Nyt Vesala toteaa Suomen Kuvalehden tuoreessa haastattelussa olevansa edelleen tyytymätön siihen, miten hallitus on hoitanut asiaa.
Vesala nimitettiin viime syksynä työryhmään, jossa viranomaiset sekä urheilu- ja kulttuurialan edustajat etsivät keinoja siihen, miten järjestää tapahtumia turvallisuuden nimissä.
Vesala kertoo haastattelussa, kuinka pelkästään yhtenä viikonloppuna hän menetti 40 000 euron lipunmyyntitulot, joita kukaan ei korvaa. Pienilläkin keikoilla hän työllistää parikymmentä ihmistä.
Vesala kokee, että eritoten Krista Kiuru (sd) ja sosiaali- ja terveysministeriö "nuijii" tapahtuma-alaa. Sanna Marinkaan ei saa tunnustusta.
Vesala antaa haastattelussa myös muistuksen siitä, kuinka hallituksella oli alun perin suunnitelmissa nostaa luovien alojen osuutta bruttokansan tuotteessa.
– Teot on nolla.
– Heiluttaisin kirvestä Marinin ja Kiurun suuntaan, jos siihen olisi mahdollisuus, hän toteaa haastattelussa.
LÄHDE: Suomen Kuvalehti
Uusimmat
-
23:55
Koronarokottamisen kärkimaa Israel aloitti rokottamaan palastiinalaisia, joilla on työlupa
-
23:30
Presidentti Halonen MTV:lle: Venäjä tarjoaa Sputnik-rokotteen tuotantoteknologiaa Suomelle – "Vien asian eteenpäin"
-
23:25
Tutkimus: Astma ei välttämättä olekaan riskitekijä vakavalle koronataudille – allerginen astma saattaa jopa vähentää riskiä
-
22:58
NHL:ssä piakkoin uusi suomalaisdebyytti – Kärpistä tuttu huippulupaus pääsemässä irti
-
22:46
Kryptovaluuttapörssin toimitusjohtajalta kovia sanoja Bitcoinista – korvaa kullan ja kaikki perinteiset valuutat
-
22:28
Zlatan Ibrahimovicin UFC-tähti Habib Nurmagomedoville lähettämä viesti julki – futistähti laukoi suoraa puhetta
-
22:24
Antti Tuisku paljasti Ylellä kyseenalaisimman keinon, jolla tienasi nuorena satasen – "Kerroinko mie oikeesti just tän…"
-
22:03
Helsingin kokoomuksen piirihallitus esittää Juhana Vartiaista pormestariehdokkaaksi
-
22:00
THL: Kevyt kolmen viikon sulku ei riitä tartuntojen kääntämiseen laskuun – pääsiäisenä voisi olla nykymenolla lähes 4000 tartuntaa päivässä
-
21:57
Kristian Pulli hyppäsi komeasti EM-finaaliin
-
21:56
MM-pronssinaiset haastattelussa! Huima yllätys konkretisoitui mitaliseremoniassa – "Edelleen ihmettelen sitä"
-
21:51
Lukon maagiselle kotisaldolle jatkoa – huima ero muihin SM-liigaseuroihin nähden
-
21:42
Pääministeri Marin Ylellä: Epäilen koronatoimien riittävyyttä, uusia rajoituksia pohditaan ehkä jo tällä viikolla
-
21:32
Eteneekö paikallinen sopiminen tämänkään vaalikauden aikana? Työryhmän puheenjohtaja: "Olen enemmän optimisti kuin pessimisti"
-
21:31
F1-kauden avauskisaan pääsee yleisöä – vaatimuksena rokote tai koronatoipuminen
-
21:17
Tiesitkö? Keräämättömät koiran jätökset voi olla terveysriski – MTV kysyi, ärsyttääkö koirankakka helsinkiläisiä
-
21:17
Venäjä tarjoutuu toimittamaan Suomelle koronarokote Sputnik V:n tuotantotekniikkaa
-
21:13
Kolme suomalaista Oberstdorfin suurmäen kisaan
-
21:09
Stop the Press! Lukon tähtipuolustajasta SM-liigan ainokaisen sankari – katso kaikki maalit
-
21:03
Vartalomaalausta ja tuolitanssia – heidät nähtiin Talentin neljännessä jaksossa!
-
Lataa lisää