Sisäministeriön työryhmä esittää useita toimenpiteitä, joilla pyritään tehostamaan maalittamisen vastaisia toimia. Viime keväänä asetetun työryhmän raportti julkaistiin tänään.
Ehdotuksiin sisältyy muun muassa maalittamisen uhrin aseman parantaminen poliisitoiminnassa. Työryhmä ehdottaa, että poliisin osaamista maalittamisjuttujen tutkinnassa lisätään ja poliisilaitosten välisiä eroja pienennetään.
Työryhmän mukaan keskeinen ongelma on, että maalittamisessa yksittäinen teko voi olla lievä eikä välttämättä täytä rikoksen tunnusmerkistöä. Silti tapaukset voivat yhdessä muodostaa vakavan rikoskokonaisuuden.
Työryhmän kuulemien asiantuntijoiden mukaan poliisin ja muiden viranomaisten toiminta maalittamisjutuissa on kehittynyt viime vuosina.
Silti poliisilaitosten välillä on yhä eroja siinä, miten maalittamisjuttuihin reagoidaan ja miten niitä tutkitaan, raportissa sanotaan. Tämä voi vaikuttaa siihen, miten maalittamisen uhrien oikeudet toteutuvat.
Työryhmä esittää, että maalittamisen uhrien ohjaamista tukipalveluihin vahvistetaan. Ehdotuksiin kuuluu myös, että työnantajien tulisi laatia toimintaohjeet tilanteisiin, joissa ihminen joutuu työnsä takia maalittamisen kohteeksi.
Maalittamisen kohteina useita eri tahoja
Maalittamisen laajuuden selvittämiseksi olisi toteutettava tutkimushanke, työryhmä katsoo. Ryhmän mukaan luotettavan tiedon saaminen edellyttää, että tiedonkeruu perustuu yhteiseen määritelmään maalittamisesta.
