Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Sisäministeriö: Suomeen voi tulla jopa 80 000 ukrainalaispakolaista tämän vuoden aikana

3:22Sota näkyy läntisessä Ukrainassa pakolaiskriisinä – tällaista apua ihmiset tarvitsevatKatso yllä oleva video: Sota näkyy läntisessä Ukrainassa pakolaiskriisinä – tällaista apua ihmiset tarvitsevat.
Julkaistu 23.03.2022 15:19(Päivitetty 23.03.2022 16:09)

MTV UUTISET – STT

Suomeen voi saapua 40 000–80 000 ukrainalaista pakolaista tämän vuoden aikana, kertoo sisäministeriön maahamuuttojohtaja Sanna Sutter ministeriöiden infotilaisuudessa.

Keskiviikkoon mennessä tilapäisen suojelun hakemuksia on tullut noin 11 100.

Maahanmuuttovirasto valmistautuu korvaamaan kunnille kustannukset, joita syntyy Ukrainasta saapuvien tilapäistä suojelua tarvitsevien majoituksista.

Tällä hetkellä Suomeen Ukrainasta saapuneista valtaosa, kolme neljäsosaa, sijoittuu yksityismajoitukseen. Suomessa on 6  250 majoituspaikkaa vastaanottokeskuksissa, mutta paikkoja perustetaan koko ajan lisää.

Sisäministeriön maahanmuuttojohtaja Sanna Sutter kertoo, että arvio Suomeen saapuvien määrästä voi vielä muuttua.

– Tilanne on hyvin epävarma tällä hetkellä. Vastaanottopalveluitamme voi kasvattaa ylöspäin, koska niitä täytyy kasvattaa ylöspäin, Sutter sanoo.

Euroopan unionissa on otettu käyttöön tilapäisen suojelun direktiivi Ukrainan sotaa pakenevia varten. Sen nojalla myönnetyt tilapäisen suojelun luvat ovat voimassa maaliskuuhun 2023 saakka.

Lapset oikeutettuja koulunkäyntiin

Viranomaisten ja ministeriöiden edustajat kertoivat keskiviikkona tiedotustilaisuudessa, että tilapäistä suojelua saava on oikeutettu majoitukseen, vastaanottorahaan sekä sosiaali- ja terveyspalveluihin.

Kuitenkin sellainen Suomeen saapunut henkilö, joka ei ole rekisteröinyt oleskelustatustaan, joutuu maksamaan itse omat hoitokustannuksensa.

Viranomaiset valmistelevat parhaillaan järjestelmää, jossa kunnille korvataan majoituksen ja vastaanottopalveluiden tuottaminen. Yksityiskohdat korvauksen tavoista ovat vielä kesken. Ministeriö aikoo tiedottaa kunnille ja Kuntaliitolle asiasta.

Opetus- ja kulttuuriministeriön ylijohtaja Eeva-Riitta Pirhonen kertoo, että Suomeen saapuvilla alaikäisillä lapsilla on oikeus koulunkäyntiin. Varsinaista lain tarkoittamaa oppivelvollisuutta heillä ei ole.

Tilapäisen suojelun statuksella Suomeen saapuneet voivat myös ministeriön mukaan hakea töitä heti, kun he ovat saaneet tilapäisen suojelun luvan.

Lue myös: Tilapäisistä yksityismajoituksista voi olla enemmän haittaa kuin hyötyä ukrainalaisille

Lue myös: Venäläisjoukkojen väitetään kaapanneen avustussaattueen Mariupolissa – Kirkon Ulkomaanapu: "Olemme saaneet varoitusviestejä"

Ukrainan sotaUkrainaPakolaisetTurvapaikanhakijatKotimaa

Lisää aiheesta:

Lyhytvuokraus repii Rovaniemeä – ääripäät taistelevat keskenäänTrump: Putin luvannut olla pommittamatta Ukrainaa viikon ajanTurvakotien asiakasmäärät jatkavat kasvuaan, ja se on positiivistaHoitaja: Vanhukset odottavat hoivapaikkaa jopa yli puoli vuotta ja kuolevat jonoihinTyöministeri Marttinen ojentaa julkista sektoria: "Aivan liikaa huonoa johtamista"Turvakotipaikoista huutava pula – muualle ohjattujen määrä tuplaantunut

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen13:45
    Venäjä

    Venäjä tyrmää Trumpin puheet: Putin sopi ihan eri asiasta

  • Eilen10:31
    Venäjä

    Zelenskyi Putinille: Tervetuloa

  • Eilen10:02
    Venäjä

    Ukraina: Venäjä jatkoi ilmaiskuja – eilen Trump väitti Putinin suostuneen viikon taukoon

  • Eilen05:00
    Teboil

    USU: Toistakymmentä Teboil-yrittäjää siirtynyt SEOlle – "Osa odottaa jotain tapahtuvaksi"

  • Eilen00:01
    Työ

    Hypo: Talous kääntyy tänä vuonna pieneen kasvuun