Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäläisjoukkojen väitetään kaapanneen avustussaattueen Mariupolissa – Kirkon Ulkomaanapu: "Olemme saaneet varoitusviestejä"

2:22Avustussaattueita saatetaan kaapata Ukrainassa –"Olemme saaneet varoitusviestejä"Katso yllä oleva video: Ukrainassa toimivia suomalaisia avustustyöntekijöitä on varoiteltu mahdollisisia kaappauksista, kertoo Kirkon Ulkomaanavun toiminnanjohtaja Jouni Hemberg.
Julkaistu 23.03.2022 10:51
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi syyttää Venäjän kaapanneen eilen avustussaattueen ja ottaneen avustustyöntekijät sekä linja-autojen kuljettajat vangeikseen.

LK 3.3. Ukrainan sota
AFP / Lehtikuva

MTV Uutiset seuraa Ukrainan tapahtumia hetki hetkeltä.

Löydät tuoreimmat uutiset uutispalvelustamme sekä MTV Katsomosta joka päivä. 

Ukrainan sodan uhreja voi auttaa monin tavoin. Tästä artikkelista löydät ajantasaista tietoa auttamisesta. 

Ukrainan tilanne aiheuttaa monenlaisia tunteita. Tästä artikkelista löydät tietoja siihen, miten hakea apua itselle tai läheisellesi. 

Zelenskyin mukaan venäläisjoukot myös häiritsivät muun muassa tykistötulella pyrkimyksiä saada ihmisiä evakuoitua eteläisestä Mariupolin satamakaupungista.

Presidentin mukaan Mariupolissa on yhä saarroksissa satatuhatta ihmistä. Kaupunkilaisilla ei ole vettä, ruokaa tai lääkkeitä, Zelenskyi kertoo.

"Olemme saaneet varoitusviestejä"

MTV Uutisaamussa vieraillut Kirkon Ulkomaanavun toiminnanjohtaja Jouni Hemberg kertoo, että suomalaisiakin avustustyöntekijöitä on varoiteltu mahdollisista kaappauksista.

Kirkon Ulkomaanapu työskentelee tällä hetkellä Ukrainasta pakenevien hyväksi Ukrainan naapurimaassa Unkarissa paikallisen sisarjärjestön kanssa.

Kirkon Ulkomaanavun viestinnän asiantuntija Ulriikka Myöhänen kertoo olleensa vähän aikaa sitten käymässä läntisessä Ukrainassa katsomassa tilannetta.

Kummallakaan ei tällä hetkellä ole tarkempia tietoja Zelenskyin kertomasta kaappaustilanteesta.

– Kyllä me olemme saaneet varoitusviestejä, että tätä (kaappauksia) voisi tapahtua tai että avustustyöntekijät voisivat olla Venäjän kohteina.

Hemberg sanoo, ettei hänellä kuitenkaan ole asiasta mitään todisteita.

Läntisessä Ukrainassa vielä mahdollista operoida

Hembergin mukaan läntisessä Ukrainassa avustustyö on vielä mahdollista, mutta muualla maassa tilanne on toinen.

– Itäisessä, pohjoisessa ja eteläisessä Ukrainassa on tällä hetkellä aika mahdoton tilanne. Hyvin harva työntekijä ja organisaatio operoi sillä alueella.

Katso alla oleva video: Sota näkyy läntisessä Ukrainassa pakolaiskriisinä – tällaista apua ihmiset tarvitsevat!

3:22Sota näkyy läntisessä Ukrainassa pakolaiskriisinä – tällaista apua ihmiset tarvitsevat

Lisää aiheesta:

Sotakirjeenvaihtaja arvioi Venäjän väitettyä kaupunkivaltausta – seuraava kohde voi olla "erittäin huono juttu Ukrainalle"Venäjä iski taas "turvasatamana" pidettyyn Lviviin – Ukraina vannoo, ettei taistelutahto murruMTV:n lahjoittamat generaattorit ovat nyt Länsi-Ukrainassa – maa pelkää avun vähenevän sodan pitkittyessä"Kukaan ei pitänyt heistä huolta" – ukrainalaistoimittaja kertoo MTV:lle elämästä Venäjän miehityksestä vapautetuilla alueillaUkrainan pakolaiskriisi – tällaista apua nyt tarvitaan: "Ihmiset ovat jättäneet kaiken taakseen"Presidentti Zelenskyi varoittaa Nato-maihin kohdistuvasta venäläisohjusten uhasta – vaatii edelleen lentokieltoaluetta Ukrainan ylle
Ukrainan sotaUkrainaVolodymyr ZelenskyiVenäjäUutisaamuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • Eilen18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • Eilen16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • Eilen10:33
    Venäjä

    Putinin Trump-muistio vuodettiin – tutkija: "Uhkapeliä"

  • Eilen09:19
    Venäjä

    Reuters: Venäjä hyökännyt Ukrainaan kohutuilla 9M729-risteilyohjuksilla