Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Julkaistu 28.02.2019 18:53

MTV UUTISET – STT

Heikon kannatuksen painaman keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä käytti eduskunnan joulutauon kirjoittamiseen. Tuloksena syntyi noin 130-sivuinen vaalikirja, jossa pääministeri vakuuttaa äänestäjille olevansa täydessä iskussa johtamaan Suomea myös huhtikuun eduskuntavaalien jälkeen.

Kirjassaan Sipilä vetoaa äänestäjiin maalaamalla uhkakuvaa gallupkärjessä olevien SDP:n ja kokoomuksen mahdollisesta hallitusyhteistyöstä. Keskusta on Sipilän mielestä ”ainoa vastuullinen vaihtoehto sinipunalle”.

– Tämän kirjoitustyön jälkeen minulle on entistä selvempää, että äänestäjät ottavat valtavan riskin, jos he antavat hallitusvallan avaimet sinipunan käsiin, hän päättelee loppusanoissaan.

– Olen varma, että jos sinipuna päästetään toteuttamaan meno- ja verolupauksiaan, vuoden 2023 vaaleissa keskusta äänestetään jälleen suurimmaksi puolueeksi panemaan Suomen talous kuntoon.

Uskoo keskustan vaalimenestykseen

Sinipunapelotteluista huolimatta Sipilä kielsi kirjansa mediatilaisuudessa torstaina, että vaalitaistelussa olisi gallup-lukujen perusteella heitetty pyyhe kehään.

– Me lähdemme siitä, että keskusta pärjää vaaleissa, Sipilä sanoi.

Nykyisessä hallituksessa yhteistyö on ollut hyvää, ajoittaisesta erimielisyydestä huolimatta, Sipilä sanoi. Hän kuvaili olleensa kokoomukselle ja sinisille eräänlainen tuulensuoja.

– Se on tarttunut yrityselämästä, että olen aina puolustamassa koko joukkuetta ja selittämässä sellaisiakin asioita, jotka eivät välttämättä pääministerille kuuluisi, Sipilä luonnehti.

Sote jää yllättävän vähälle huomiolle

Sipilä maalaa vaalikirjassaan uhkakuvaa sinipunahallituksesta – "Äänestäjät ottavat valtavan riskin, jos he antavat hallitusvallan avaimet sinipunan käsiin"


Koko Suomen taajuudella -niminen kirja ei sisällä isoja paljastuksia, vaan keskittyy keskustalle tärkeiden vaaliteemojen kuten ympäristö- ja ilmastoasioiden, perhepolitiikan ja aluepolitiikan esittelyyn. Vaalikauden merkittävin hanke eli sote- ja maakuntauudistus jää yllättävän vähälle huomiolle. Vaalien alla julkaistussa kirjassa aihe on vaikea, sillä soten ratkaisun hetket ovat käsillä ja uudistuksen kohtalo määrittää koko hallituksen onnistumista.

Itseään Sipilä kuvaa tuttuun tapaan ratkaisuhakuisena insinöörinä, joka hitsaili lapsenlapsille akkukäyttöisen mikroauton ja rakensi jo lukiovuosina autotallin katolle metallisesta lumikolasta ja polkupyörän valodynamosta tuulimyllyn.

Keskustajohtaja sanoo olevansa perusluonteeltaan enemmän uudistaja ja kehittäjä kuin saneeraaja.

– Leikkausten tekeminen ei todellakaan ole mukavaa. Se oli tympeintä, mitä olen työurallani joutunut tekemään.

– On aika siirtyä saneerauksesta kehittämiseen, Sipilä lisää. 

Lisää aiheesta:

Eeva Lehtimäen kommentti: Kokoomuksen kova hinta, jotta hallitus ylipäätään syntyi Eeva Lehtimäen kommentti: Edessä raivoisa vaalikamppailu – kolmen kärki tiivistyyKeskusta syöksykierteessä ja puheenjohtajapeli täydessä vauhdissa: "Puhutaan, että Kaikkosen pitäisi uhrautua" – kokoomuskin huolissaan kepun "räyhäpolitiikasta"Kommentti: Hallitusneuvottelut kuulostavat Viisikon kivalta eväsretkeltä – onko keskustasta ilonpilaajaksi ja ennustavatko Kaikkosen otsarypyt hallituksen linjan tiukkuutta?Sipilä käynnisti vaalikampanjan: ”Vapise sinipuna – Huhut kertovat, että Helsingin kabineteissa rakennetaan sinipunaa jo toden teolla”Kolumni: Kuka muistaa vielä Sipilän, jota sai potkaista polveen? Keskusta pelkää jäävänsä eduskuntavaalien statistiksi
PolitiikkaEduskuntavaalitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 20:46
    Metsät

    EU aikoo lykätä metsäkatoasetusta taas – tuontikiellot siirtyvät vuoden päähän

  • 20:01
    Marinin hallitus

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 18:37
    Riikka Purra

    Purra: Sanna Marinin hallitusta vaivasi vauhtisokeus

  • 17:32
    Teboil

    Ylijohtaja Huttunen: "Suomella ei mitään perusteita tarttua Lukoilin vetoomukseen"

  • 17:24
    Talous

    VM: Marinin hallituskaudella tehtiin suuri virhe – näin paljon matalampi velkasuhde olisi nyt