Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Singaporen kakkossija vakuutti Verstappenin: “Automme on sarjan paras”

Max Verstappenilla on vahva luottamus Red Bull -tallin autoon.
Max Verstappenilla on vahva luottamus Red Bull -tallin autoon.xpbimages.com
Julkaistu 21.09.2018 16:58

MTV SPORT

Red Bull -kuljettaja Max Verstappen kertoo vakuuttuneensa Singaporen F1-kisan jälkeen siitä, että itävaltalaistallin auto on tällä hetkellä sarjan paras.

Verstappen toi autonsa ruutulipulle Marina Bayn radalla kisan kakkossijalla. Hollantilaiskuski kertoo olevansa nyt varma siitä, että RB14-auton taso riittää enemmän kuin haastamaan kärkitallit Ferrarin ja Mercedeksen.

– Mielestäni meillä on kentän paras auto, kuten saimme havaita Singaporessa. Tietenkin toivomme sitä, että ensi vuonna jatkamme uuden moottoritoimittajamme kanssa oikeaan suuntaan, Verstappen sanoi.

– Meillä on jo oikeat ihmiset, mutta kokonaisuutena paketti ei ole vielä kunnossa. Ensi vuosi on myös vaikea, mutta toivottavasti meillä on sitä seuraavana vuotena jo todellinen mahdollisuus, Verstappen jatkoi.

Red Bullin ja Renault’n yhteistyö päättyy tähän kauteen, eikä kumppanusten välejä ole voinut kuvailla enää pitkään aikaa lämpimiksi. Hondaa jo innolla odottava Verstappen ei malta olla heittämättä piikkejä lähtevän moottoritoimittajan suuntaan.

– Ennen kaikkea Hondan budjetti on monta kertaa suurempi kuin nykyisen moottoritoimittajamme. Sen lisäksi he ovat menossa myös testipenkistä saatujen tulosten kanssa oikeaan suuntaan, ja he haluavat todellakin voittaa, Verstappen sanoi.

– Meillä on jo tiimissä halua voittaa. Nyt myös toinen puoli - moottori - on saatava kuntoon. Siinä myös varmasti onnistumme ensi vuonna, hollantilaiskuski lisäsi.

Lisää aiheesta:

Red Bull uhkuu itsevarmuutta F1-kehityksestään: ”Kaksi viikkoa edellä aikataulua”Max Verstappen ei kuoppaa vielä mestaruushaaveitaan: “Kaikki on yhä mahdollista”Red Bull -pomo uhoaa: "Honda tekee Verstappenista nuorimman mestarin"Renault-kuski vihjaa isoa kehitystä – "Piilossa pikku temppuja"Red Bull -pomo riemuitsee: Mersun lyöminen todella tyydyttävääRicciardolla kovat odotukset: Uskon vilpittömästi siihen
F1F1-tallitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta