Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Renault-kuski vihjaa isoa kehitystä – "Piilossa pikku temppuja"

Nico Hülkenbergin mukaan Renault'n voimanlähde ja auton runko ovat menneet eteenpäin.
Nico Hülkenbergin mukaan Renault'n voimanlähde ja auton runko ovat menneet eteenpäin.xpbimages.com
Julkaistu 08.03.2018 17:05
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen, Barcelona

matti.nyrhinen@mtv.fi

MattiNyrhinen

Renault-tallin kuljettajat Nico Hülkenberg ja Carlos Sainz katsovat alkavaa kautta todella positiivisin mielin. Auto on ollut äärimmäisen luotettava testeissä.

MAINOS

F1-kausi C Morella

Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.

Tilaa C More tästä ja varmista paikkasi F1-eturivissä!

Renault’n moottoreissa oli omat murheensa viime kaudella. Nyt tilanne näyttää erittäin hyvältä.

- Olemme saaneet tehtyä kaikki ohjelmamme, eikä meillä ole ollut mitään ongelmia missään vaiheessa. Suorituskykyä on vielä vaikea arvioida, mutta olemme aika lailla siinä tilanteessa, missä odotimmekin, Sainz sanoi torstaina Barcelonan radalla.

Suorituskyvyn osalta hanoja ei ole vielä käännetty lähellekään täysiä, mutta sekä voimanlähde että auton runko ovat menneet Hülkenbergin mielestä eteenpäin.

- Runko ei näytä niin erilaiselta kuin viime vuonna, mutta katteiden alla on paljon uusia juttuja, pikku temppuja ja paljon hienostuneempaa insinöörityötä, jota ulkoa ei välttämättä nähdä. Olemme ottaneet hyvän askeleen eteenpäin. Emme tiedä, missä menemme muihin verrattuna, mutta nyt se ei edes kiinnosta, saksalainen summasi.


Renault oli viime kaudella MM-sarjassa kuudes. Tehdastallilla on alkamassa kolmas kausi paluun jälkeen ja seuraava askel on otettavissa.

- Kolme kärkitallia (Mercedes, Ferrari ja Red Bull) ovat vielä edellä, heitä on vaikea haastaa. Toivoisin, että me olemme heti heidän takana, mutta emme turvallisesti, koska muut tallit ovat mukana haastamassa, Hülkenberg linjaa.

Tulevalla kaudella talleilla on käytössä vain kolme kappaletta jokaista moottorin pääosaa ennen kuin rangaistukset alkavat paukkua. Vaikka määrä on vähentynyt, Sainzin mielestä Renault’n ei kannata huolehtia siitä.

- Me emme taistele maailmanmestaruudesta, joten voimme käyttää niin paljon moottoreita kuin haluamme. Meidän pitää vain varmistaa, että jokainen moottori on parannus edellisestä. Olemme projektissamme kehitysvaiheessa, ja jos otamme lisää moottoreita käyttöön, se tarkoittaa että hyvä pari?

Sainz ajoi jo viime kauden lopussa pari kisaa Renault’lla, joten tiimiparin yhteistyö on aloitettu hyvissä ajoin.

- Jokainen talli tarvitsee kaksi luotettavaa ja hyvää kuljettajaa, jotka työntävät tallia eteenpäin. Carlos ja minä olemme hyvä tiimi, työskentelemme hyvin yhteen ja meillä on hauskaakin yhdessä. Eli kaikki on hyvin siinä mielessä, Hülkenberg myhäilee.

Lisää aiheesta:

Mercedeksen ja Red Bullin väliseen mestaruustaistoon ilmoittautui kutsumaton vieras: "Ei kalpene kenenkään rinnalla"Valtteri Bottas kuittasi Ferrari-pomon puheet lyhyesti: "Täällä nähdään toisinaan erikoista pelailua"Singaporen kakkossija vakuutti Verstappenin: “Automme on sarjan paras”McLaren-pomo myöntää raa’an tilanteen: Riski luotettavuusongelmille on suuriF1-sarjan ainoalla ruotsalaisella yksinkertainen unelma – sen toteutuminen näyttää jopa mahdolliseltaRed Bull -pomo myöntää: Kisan voittaminen ei paperilla mahdollista
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"