Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Silminnäkijä kertoo rajusta kohtelusta Finnairin palautuslennolla – poliisi tyrmää täysin: ”Ei ole tapahtunut”

Maastapoistamisia vastaan on järjestetty useita mielenosoituksia Helsinki-Vantaan lentokentällä.
Maastapoistamisia vastaan on järjestetty useita mielenosoituksia Helsinki-Vantaan lentokentällä.Lehtikuva
Julkaistu 23.02.2018 13:52
Toimittajan kuva

Juulia Jaulimo

juulia.jaulimo@mtv.fi

Suomalaisnainen kertoo nähneensä tavallisella Finnairin matkustajalennolla Helsingistä Berliiniin tilanteen, jossa maastapoistettava itki ja oli loukannut päänsä, ja häntä saattaneet poliisit pitivät häntä nippusiteissä. Poliisi kiistää tapahtuneen ja kertoo, että lääkinnästä huolehditaan palautustilanteissa asianmukaisesti.

Hanna Repo matkusti eilen miehensä kanssa Berliiniin tavallisella Finnairin lennolla. Lento oli hieman myöhässä ja kapteeni kuulutti, että myöhästyminen johtui välikohtauksesta matkustajan kanssa, muuten siinä ei ollut mitään kummallista – ennen kuin Repo päätti käydä vessassa juuri ennen laskeutumista.

Repo kertoo nähneensä koneen viimeisellä rivillä miehen, joka istui nippusiteissä kahden toisen miehen välissä. Revon mukaan miehen pää näytti siltä, että hän olisi satuttanut sen johonkin.

– Miehen kädet oli sidottu nippusiteillä tosi tiukalle. Hänen päässään oli ilmeisesti joku vamma, jota oli yritetty paikata: oli pantu jotain paperia ja verkko päälle, Repo kuvailee MTV Uutisille.

– Hän itki ja katsoi minua silmiin ja sanoi pienellä äänellä: ”Please, help me.” Menin käymään vessassa ja menin takaisin omalle paikalleni ja sanoin miehelleni, että tuolla on nyt tuollainen tilanne, josta olin syvästi järkyttynyt.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Yritti kuvata tilannetta

Revon mies oli yrittänyt mennä kuvaamaan tilannetta, jolloin Revon mukaan apua pyytäneen miehen pää painettiin jalkojen väliin ja käytäväpaikalla ollut saattaja nousi ylös niin, ettei kuvaaminen ollut mahdollista. Myös lentoemäntä oli tullut kieltämään kuvaamisen. Avunpyynnön jälkeen miehen suu oli peitetty valkoisella kankaalla.

Repo kirjoitti kokemuksestaan Facebook-päivityksen, joka on saanut runsaasti huomiota sosiaalisessa mediassa.

– Saattajat estivät kommunikaation miehen kanssa, joka silminnähden kärsi suunnattomasti. Jokainen ihminen ansaitsee tulla kohdelluksi arvokkaasti ja kaikkien ihmisoikeuksia tulee kunnioittaa tilanteesta huolimatta, Repo kirjoittaa päivityksessä.

Haastattelussa hän kertoo, ettei tiennyt myös Finnairin järjestävän palautuslentoja.

– Tuli yllätyksenä, että ihmistä voi kohdella näin heidän lennollaan, Repo summaa.

Poliisi kiistää täysin

Poliisi kiistää Revon paljon sosiaalisessa mediassa kiertäneen päivityksen tapahtumat täysin.

– Tällaista ei ole tapahtunut, ylikomisario Liisa Lintuluoto Helsingin poliisilaitokselta sanoo.

– Ei ole harvinaista, että fyysistä vastustamista tapahtuu palautustilanteessa. Jos tulee vammoja, lääkinnästä huolehditaan asianmukaisesti.

Lintuluoto painottaa myös, että jos lentokoneessa on saattopartio, kukaan matkustaja ei saisi sekaantua tilanteeseen tai keskustella saatettavan kanssa.

– Vaikka näyttäisi siltä, ettei ole mitään häiriötä ja vaikka näyttäisi rauhalliselta, se aiheuttaa riskejä tilanteessa ja on turvallisuusriski sekä puuttuville henkilöille että muille ihmisille.

Lintuluoto toivoo, että ihmiset luottaisivat asiassa poliisin ammattitaitoon.

– Nämä hoidetaan ammattitaidolla ja poliisit on koulutettu keskittymään tähän yhteen tehtävään. Matkustajien pitää luottaa poliisiin.

Poliisin mukaan poliisi saattaa maastapoistettavan kotimaahansa, jos palautus johtuu rikoksesta tai jos palautettava ei muuten suostuisi poistumaan maasta.

2:13Saksaan on yritetty perustaa palautuskeskuksia riskiryhmälle

Lisää aiheesta:

Suomalaisnainen poistettiin lentokoneesta vatsavaivojen vuoksi – kertoo henkilökunnan ahdistavista kysymyksistäVarusmies osoitti aseella Helsinki-Vantaalla, nainen kertoo MTV:lle kauhunhetkistään: "Meinasin oksentaa – luulin, että kyseessä oli terrori-isku"Miikka sai Finnairille puolen vuoden matkustuskiellon: Kieltäytyi maskista pähkinöitä syödessään ja videoi erikoisen välikohtauksen – poliisit odottivat kentälläJärjestyksenvalvojat painoivat tummaihoisen pojan maahan ja alkoi somemyrsky, johon osallistuivat julkkiksetkin – HSL ei näe toiminnassa rasismia: "Nuori oli täysin yhteistyökyvytön"Harvinainen video: Kohulennolla pakkopalautettu Ahmed väittää asuvansa roskakatoksessa aavikolla – Migri: "Tilanne ei usein ole sellainen kuin annetaan ymmärtää" Mitä tapahtuu rahattomalle lentokoneesta poistetulle ulkomaalaishäirikölle? Poliisi: "Ei heitä voi jättää pihallekaan pyörimään"
PakolaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pakolaiset
  • 15.11.05:00
    Turvapaikanhakijat

    Masih sai "lottovoiton" Suomessa – "Ei voi tietää, kuka saa turvapaikan"

  • 19.10.15:55
    YK

    Ikea-johtaja ja Pariisin pormestari – Pekka Haavistolla kovia vastaehdokkaita YK-pestiin

  • 8.10.20:15
    Iso-Britannia

    Yritys on tienannut yli 200 miljoonaa majoittamalla turvapaikanhakijoita hotelleissa ja tarjoamalla kurjaa palvelua

  • 8.10.18:22
    Pekka Haavisto

    Pekka Haavisto ehdolla YK:n pakolaisjärjestön johtoon

  • 1.10.15:09
    Lait ja lainsäädäntö

    Kansalaisuuden saamisen edellytykset tiukentumassa – tämä kaikki muuttumassa