Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Sille naurettiin vielä muutama vuosi sitten" – sähköautoilu ottaa isoja loikkia, mutta tasapaino horjuu, eikä komiikalta ole vältytty

3:23Liikenteen sähköistyminen etenee harppauksin:"Sille naurettiin vielä muutama vuosi sitten"Liikenteen sähköistyminen etenee nyt isoin harppauksin. MTV Uutiset Liven vieraana Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä.
Julkaistu 09.06.2022 17:53

Ville Järveläinen

Energia-alan asiantuntijan mukaan markkinoilla tapahtuu muutoksia nyt sellaisella tahdilla, ettei kukaan olisi osannut varautua niihin.

Sähköautojen suosio kasvaa tällä hetkellä Suomessakin ennennäkemätöntä vauhtia. Tänä vuonna ensirekisteröidyistä autoista täyssähköautoja on ollut lähes 14 prosenttia ja ladattavia hybridejä noin 20 prosenttia.

Ladattavien autojen osuuden ennakoidaan yltävän tänä vuonna yhteensä jo lähes 40 prosenttiin rekisteröinneistä.

Valmistaudu Linnan juhliin ja seuraa juhlahumua erikoislähetyksissä

Linnan juhlat 2024 koko tiimi

Klo 17–19 Valmiina Linnan juhliin -erikoislähetys Katri Utulan ja Katja Lintusen juontamana.

Klo 19–22 Juhlatunnelmaa ja mielenkiintoisia vieraita suorana Presidentinlinnasta.

Lähetyksiä voi seurata suorana MTV Uutisten verkkosivuilla ja Katsomossa itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta. 

 

Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä vieraili keskiviikkona MTV Uutiset Livessä kertomassa energiantuotannon ekologisuudesta sekä siitä, kuinka sähköautojen yleistyminen vaikuttaa Suomen sähköverkkoon. Aiemmassa jutussamme Leskelä kertoo, kuinka paljon sähkönkulutus lisääntyisi, jos kaikki Suomen autot kulkisivat sähköllä.

Lue myös: Töpseliautot yleistyvät vauhdilla, mutta riittääkö niille kaikille sähköä? Yksi asia saa alan ammattilaisen mietteliääksi: "Se vähän huolettaa"

Suomen sähköautokannan kasvuun voivat vaikuttaa myös Ukrainan sota sekä Venäjän tilanne yleisesti. Myös globaalilla komponenttipulalla on oma lusikkansa sopassa, ja sähköautot ovat yleisesti ottaen tällä hetkellä kiven alla.

Leskelän mukaan markkinoilla on koettu jopa koomiseksikin kuvailtavia tilanteita, kun käytetty sähköauto on voinut olla yksittäisissä tapauksissa kalliimpi kuin uusi, koska sen saa heti käyttöön.

– Se ehkä kuvastaa sitä, että markkinat eivät ole nyt ihan tasapainossa. Tässä voi mennä jonkin aikaa, että se tasapaino löytyy, Leskelä sanoo.

Onko sähköautojen kysyntä ja fossiilisista polttoaineista irtautumisen nopeus yllättänyt? Leskelä kertoo artikkelin yläpuolella olevalla videolla, millaisiin asioihin kukaan ei ollut osannut varautua ja mille vielä muutama vuosi sitten naureskeltiin, mutta ei enää.

Katso koko haastattelu alta.

13:44Sähköautot yleistyvät, mutta riittääkö sähkö?Sähköautot yleistyvät, mutta riittääkö sähkö? MTV Uutiset Liven vieraana Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä.

Lue myös: Autotuojien Tero Kallio: Hankintatuki "rikkaille" sähköautoilijoille on "köyhän" polttomoottoriautoilijan paras kaveri

Lisää aiheesta:

Milloin sähköauton saa tavallisen auton hinnalla? – "En ehkä ihan usko vielä siihen"Onko nyt oikea aika ostaa sähköauto? Asiantuntijalta yksiselitteinen vastausMenevätkö sähköautot kaupaksi? Näin paljon kalliilla sähköllä ajaminen maksaa tällä hetkelläMoni asia voi vielä jarruttaa sähköautojen yleistymistä Suomessa: "Ei synny pelkästään sillä, että toivotaan"Töpseliautot yleistyvät vauhdilla, mutta riittääkö niille kaikille sähköä? Yksi asia saa alan ammattilaisen mietteliääksi: "Se vähän huolettaa"Asiantuntija kertoo, miten sähköautojen päästöjä yritetään vääristellä: "Ihmisiä ja yrityksiä, joilla on menossa bisnes alta"
SähköautotSähköEnergiaMTV Uutiset LiveAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sähköautot
  • 11:45
    Liikenneturvallisuus

    Talvi lähestyy: Mitä aloittelevan sähköautoilijan pitää ottaa huomioon?

  • 6.10.10:08
    Tulipalot

    Palomestari tyrmää ladattavien autojen paloihin liittyvän myytin – sen sijaan nämä mokat voivat sytyttää ajokkisi

  • 5.10.06:38
    Auton vakuutukset

    Ovatko sähköautojen tulipalot lisääntyneet? Näin vastaa vakuutusyhtiö

  • 3.10.10:52
    Tulipalot

    Sähköautoihin liittyy huonosti tunnettu paloriski

  • 3.10.10:25
    Kerava

    Keravan Prisma suljettu sähköautopalon vuoksi – tämä tilanteesta nyt tiedetään