Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Silja Kosonen vai Krista Tervo? Näin vastaa Tommi Evilä

Krista Tervo ja Silja Kosonen ovat molemmat rautaisessa kunnosasa.
Krista Tervo ja Silja Kosonen ovat molemmat rautaisessa kunnosasa.
Julkaistu 17.06.2025 06:01
Toimittajan kuva
Eren Gürler

eren.gurler@mtv.fi

ErenGee

Tommi Evilä nostaa tiistaina Turussa kilpailtavien Paavo Nurmen kisojen mielenkiintoisimmiksi lajeiksi miesten kiekon ja naisten moukarin. Hurjassa kunnossa olevalle suomalaiskaksikolle Silja Kososelle ja Krista Tervolle Evilällä on eritysohjeet.

Sekä Kosonen ja Tervo ovat olleet aivan hurjassa vireessä. Kosonen on paukutellut koko alkukauen yli 75-metrisiä kaaria. Tervo sen sijaan säväytti viime viikolla Lahden Motonet gp:ssä kiskaisemalla moukarin uusiin Suomen ennätyslukemiin 77,14.

– On hienoa, että moukarikin pääsee stadionolosuhteisiin ja ihmisten eteen. Kun kunto on suomalaisilla kova, toivottavasti hartiat pysyvät alhaalla ja rentous säilyy, Evilä toteaa.

Kosonen kertoi Lahdessa, että oli ollut hieman puolikuntoinen ennen kilpailua. Turussa Suomen ennätyksen hyvälle ystävälleen menettänyt Kosonen yrittää varmasti riistää SE:n takaisin itselleen, mutta Tervolla on tietysti asiaan oma sanansa sanottavana.

– Toki tullaan antamaan parasta, mutta ettei yritetä halkaista kenttää, niin saadaan hyviä tuloksia Tervon ja Kososen välille, Evilä sanoo.

Kumpi on suosikki, Silja Kosonen vai Krista Tervo?

– Minä käännän sen ennemmin niin, että kun on positiivinen kilpailutilanne, jossa toinen tekee hyvän tuloksen, ruokkii se sitä toistakin heittämään pidemmälle.

– En ota mitään ennakkosuosikkiasetelmaa, vaan sanon, että heittäkää niin pitkälle, että toinen heittää vielä pidemmälle, Evilä lähettää terveiset suomalaiskaksikolle.

Kisaa ei tietenkään käydä pelkästään suomalaiskaksikon voimin, vaan mukana on kovia kansainvälisiä nimiä. Tilastojen perusteella suomalaisten edellä on yksi nimi, Kanadan Camryn Rogers, joka kiskaissut tällä kaudella tuloksn 78,14. Hänen lisäkseen suomalaiset saavat haastajia erityisesti kahdesta yhdysvaltalaisesta. Janee' Kassanavoidin tilastotulos on 76,42 ja Annette Echikunwoken 75,47.

– On siellä tietysti maailman huippuja, eli saadaan vähän ennakkomakua, mitä arvokisafinaalit tulevat olemaan, Evilä kommentoi.

Miesten kiekossa "kuin arvokisafinaali"

Miesten kiekonheittokilpailussa on mukana lähes kaikki tämän hetken kovimmat nimet: Daniel Ståhl, Kristjan Ceh, Matt Denny, Roje Stona ja Clemens Prüfer. Vain ME-mies Mykolas Aleknan nimi puuttuu listoilta.

Ståhl ja Ceh kiskoivat jo Tukholman Timanttiliigassa lähes 70-metrisiä, mikä on aina stadionolosuhteissa erinomainen suoritus.

– Olisi makeaa nähdä seiskalla alkava tulos Turussa. Sehän on melkein kuin arvokisafinaali, Evilä mehustelee.

Paavo Nurmen kisojen tilastokärki on Australian Matt Denny Oklahoman tuulisella pellolla heitetyllä hirmuheitolla 74,78. Kristjan Cehillä on köörin toisiksi paras noteeraus 72,36 ja Saksan Clemens Prüferillä tilastotulos 71,01. 

Ståhlilla on varmasti sanansa sanottavana, sillä hän pääsee kiskomaan lähes kotiyleisön edessä, ja mies on tehnyt Turussa kovaa jälkeä. Toissa vuonna ruotsalainen pokkasi voiton tuloksella 70,38, ja vuonna 2022 hän kiskaisi vielä pidemmälle lukemiin 70,62. Suomea puhuva Ståhl on viettänyt Turussa paljon aikaa nuorena, sillä hänen isoäitinsä asuu siellä.

Lisää aiheesta:

Nyt jysähtää! Tässä on Suomen paras mitalisauma Tokiossa – "Saattaa lentää ihan minne vaan"Tommi Evilä äimistee Saksan keihäshirmun touhuja – povaa suomalaisille MM-menestystäTulikuuma kattaus! Asiantuntijalta mehukasta puhetta huippuillasta – "Tosi kova"Jättipotti haussa! Tässä ovat Suomen mitalikandidaatit yleisurheilun EM-kisoihin: "Siellä kyllä osataan nämä hommat tehdä"Suomen MM-mitalisaaliista kova linjaus – yllätysnimi Oliver Helanderin edellä: "Pala kakkua"Kesän keihäskuningas haamurajan kimppuun – ”Eväät on ehdottomasti”
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 28.11.21:38
    Lotta Harala

    Lotta Harala lähti leiriltä: "En just nyt pysty tähän"

  • 25.11.17:37
    Seurapiirit

    Lotta Harala ja Matias Myttynen: Ero

  • 20.11.11:05
    Urheilu

    Caster Semenya raivoissaan – syyttää miehiä

  • 15.11.21:18
    Urheilu

    Mustafe Muuse: Suomen ennätys "miesflunssassa"

  • 12.11.10:51
    Verot

    Wilma Murrolla painajaisvuosi – hirmutulot