Maailmanennätysnaiselle täysi rimanalitus Timanttiliigassa

16.1.1065210717
Jaroslava Mahutshihin kisasta Lausannessa tuli pannukakku. Arkistokuva.IMAGO/Newspix/ All Over Press
Julkaistu 20.08.2025 22:46

MTV URHEILU

Ukrainan Jaroslava Mahutshihin korkeuskisasta Sveitsin Lausannessa tuli täysi katastrofi.

Maailmanennätyksen 2010 viime kaudella hypännyt Mahutshih oli suurissa vaikeuksissa sveitsiläisessä rankkasateessa Timanttiliigan kilpailussa.

Tällä kaudella parhaimmillaan 202 hypännyt ukrainalainen aloitti kilpailunsa korkeudesta 186, mutta rima tuli alas. 

Lue myös: Sääkaaos Timanttiliigassa – kisa lyötiin poikki 

Lue myös: Hirmuista kyytiä Timanttiliigassa – 23 vuotta vanha ennätys murskaksi

Mahutshih päätti siirtää loput yrityksensä seuraavaan korkeuteen, joka oli 191, mutta tulis ei ollut parempi: rima alas.

Tämä riitti 24-vuotiaalle urallaan olympiavoittoa ja maailmanmestaruutta juhlineelle Mahutshihille, joka päätti lopettaa kisansa kahden epäonnistuneen hypyn jälkeen.

Kisan tulostaso jäi vaikeissa olosuhteissa heikoksi. Voiton jakoivat tuloksella 191 Christina Honsel, Eleanor Patterson, Nicola Olyslagers ja Maria Zodzik.

Tuoreimmat aiheesta

Timanttiliiga