MTV Sportin jääkiekkoasiantuntija Petteri Sihvonen pitää HIFK-hyökkääjä Juhani Tyrväisen törkytempustaan saamaa kuuden ottelun pelikieltoa liian lyhyenä.
SM-liigan kurinpitodelegaatio jakoi Tyrväiselle tänään pannan viime lauantain tilanteesta, jossa hän löi Kärppien Kristian Vesalaista poikittaisella mailalla tahallisesti suojaamattomaan kohtaan polvitaipeeseen.
Kurinpito piti Tyrväisen tekoa törkeänä ja koki, että tilanteessa oli erittäin merkittävä vakavan loukkaantumisen riski. Sihvonen näki Tyrväisen niitin niin ikään niljakkaana iskuna suojaamattomaan paikkaan.
– Teko on poikkeuksellisen törkeä. Siihen nähden rangaistus on liian lyhyt. Rangaistusten mitassa pitäisi huomioida se, että mitä todennäköisimmin pelaaja (Vesalainen) ei tällaisen tapauksen jälkeen olisi ilmestynyt tällä kaudella enää pelaamaan, Sihvonen sanoo.
– Jääkiekkoyhteisön pitää sulkea riittäväksi ajaksi tällaisten tekojen tekijät keskuudestaan pois. Tämä on yksi kestämättömimpiä tapauksia, mitä olen nähnyt.
Sihvonen ottaa vertailuun päähän kohdistuneet taklaukset, jotka kuohuttivat SM-liigassa syksyllä, kun niitä nähtiin useita lyhyessä ajassa ja pelikieltojen pituus heitteli.
– Päähän kohdistuneissa taklauksissa on usein vähän vahinkoa mukana. Tämä on puolestaan suunnattu sellaiselle alueelle ja nopeasti harkiten, että liikutaan sellaisella alueella, mitä ei saisi jääkiekossa nähdä. Kuusi ottelua tästä on melkeinpä naurettavan vähän.
Liiga ei onnistunut
Sihvonenkin näkee SM-liigan kurinpitodelegaation kommenteissa (törkeä teko, erittäin merkittävä vakavan loukkaantumisen riski) ristiriidan kuuden ottelun kakkuun nähden.

