Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Sihvonen: Olli Jokinen päätti riidellä SM-liigakiekon kanssa – merkittävä havainto seurauksista: "Näkyy hänen kasvoistaan"

9:07Olli Jokinen piiskannut Jukurit huippuiskuun – Liigaviikko käynnisti puheet kovasta valinnastaOlli Jokinen piiskannut Jukurit huippuiskuun – Liigaviikko käynnisti puheet kovasta valinnastaVesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 13.01.2024 08:01
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

@J_Hultin

Jukurit liitää SM-liigassa. Menestys ja väkevä perustaso henkilöityvät mikkeliläisseurassa voimakkaasti päävalmentaja Olli Jokiseen. MTV Urheilun kiekkoasiantuntijan Petteri Sihvosen huomio kiinnittyy Jokisen olemukseen, josta on luettavissa Jukureissa huolella tehty työ. 

LUE MYÖS: Liigaviikko: Olli Jokisessa poikkeuksellisia piirteitä: "Jotain todella suurta"

– Jokisella oli jo pelaajana ja sittemmin valmentajana todella hyvä kiekkoaisti ja taju, että missä mennään. Hän aistii, että nyt kulkee, Sihvonen aloittaa.

Havainto on syntynyt Jokisen penkkikäyttäytymistä ja medialausuntoja seuraamalla. Jäyhästi joukkuetta penkin takaa johtava Jokinen ei pelkää korottaa ääntään tai reagoida tuomariston toimintaan, mutta olemusta hallitsee omanlaisensa rauha, pohtii Sihvonen. 

– Jokisen presenssi on voittavan valmentajan presenssi. Jokinen nauttii siitä työstään, jota hän on lähes kolmen kauden ajan tehnyt. Se on edistynyt niin pitkälle, että se näkyy hänen kasvoistaan, asennostaan ja kaikesta. 

Jukurit on SM-liigassa kaikkiin keskeisiin tekijöihin peilaten pikkutekijä, mutta Jokinen on kolmen vuoden pätkänsä aikana liekittämässä joukkueen toista kertaa pudotuspeleihin. Juuri nyt haarukassa on suora puolivälieräpaikka.

Keskiviikkona joukkue haki Oulun Kärpistä vakuuttavan 3–1-vierasvoiton. Ottelun jälkeen Jokinen antoi lehdistötilaisuudessa lausuntonsa pelistä. Hän aloitti kutsumalla voittoa "rutiinisuoritukseksi". Puhe on Sihvosen mukaan totta ja oikein, sillä Jokisen selkänoja on niin vahva. 

– Hän otti Jukureissa tehtäväkseen valmentaa vastahankaan Liiga-kiekon sapluunan kanssa. Kun hän on päässyt tavoitteisiinsa, siitä syntyy valtava itseluottamus. Se on yhtä Jukurien peli-ilmeen kanssa. Siksi siinä ei ole ylimielisyyden tuntua. Hän sanoo asiat niin kuin ne ovat.

Juttu jatkuu videoupotuksen jälkeen.

5:53Lehdistötilaisuus: Kärpät - JukuritOlli Jokinen totesi Kärpät-voiton olleen rutiinisuoritus – katso päävalmentajan lausunto tästä.

Pienen piikin Sihvonen kuitenkin povitaskustaan tarjoilee. 

– Ripauksen kokeneempi valmentaja ei juhlisi vielä. Se on kuitenkin hienoa, että hän nauttii vähän jo nyt. 

Näkymätön arki kunnossa

Jokinen on antanut Jukurit-vuosinaan myös suoraa palautetta pelaajille ottelutapahtumien jälkeen. Varsinkin vaikean viime kauden aikana palaute oli välillä kovaakin. Jokinen on myöhemmin todennut muun muassa MTV Urheilulle, ettei hän löytänyt aina keinoja sytyttää joukkuetta. 

– Viime kaudella se meni välillä rajoilla. Mutta kun Jokinen vetää tuollaista piskuista joukkuetta, niin kaikki tajuavat, että hänellä on oikeus sanoa vähän enemmän. Jokinen voi sanoa, koska arki, mitä me emme näe, on sillä tavalla kunnossa, että pelaaja-valmentajasuhde kestää tämän. 

– Huonommissa tapauksissa bussin alle ei heitetä siitä mitä on vaadittu, harjoiteltu ja tehty. Jukureissa nämä asiat ovat synkronoituja, se selittää, miksi ulkopuolisille ja varmaankin joukkueellekin on ok, että yksittäisiä pelaajia tai pelaajaryhmiä joskus nuhdellaan. 

LUE MYÖS: Tomi Karhunen siirtyy Kärppiin – HIFK saa korvauksen

Sihvonen sanoo Jokisen olevan kokonaisvaltainen jääkiekkoihminen, "Hockey-Olli". MTV:n asiantuntija arvelee, että menestyksen kääntöpuolena vaatimustaso ja tyyli ovat osaltaan vaikuttaneet siihen, että joukkueen apuvalmentajat ovat vaihtuneet Jokisen aikana useamman kerran. 

– Vierellä voi olla vaikeaa kestää. Jokisen seuraava haaste on, että mihin meneekään, hinta on se, että ihmiset vaihtuvat ympäriltä. Näin kovan luokan tekemisessä syntyy joskus myös raatoja. 

Jokisen Jukurit jatkaa Liiga-taivaltaan lauantaina. Vastaan asettuu kriisiseura JYP.

LUE MYÖS: Sinuhe Wallinheimo hämmästelee JYP-sekasortoa – tarjoaa vielä hurjemman skenaarion

23:25Liigaviikko: JYP täydessä kriisissä, valmentajaa vaihtanut Kärpät parantanut, Olli Jokisen Jukurit loistaaLiigaviikko: JYP täydessä kriisissä, valmentajaa vaihtanut Kärpät parantanut, Olli Jokisen Jukurit loistaa

Lisää aiheesta:

Kommentti: Kiitos, Olli JokinenPetteri Sihvoselta raju väite koko JYPin sotkusta – Olli Jokinen jakaa mielipiteitäOlli Jokinen paahtaa järisyttävät sanat vähäisesti huomioidusta SM-liigamiehestä: "Yksi maailman parhaista"Olli Jokinen sai lokaa niskaansa – taustalla pyörinyt kiekkotehdas räjäytti vanhat rakenteet ja siivitti Jukurit ihmeeseen SM-liigassa: "Vähättelyltä on pudonnut pohja"Näkökulma: Nuoria Leijonia johtaa arvoituksellinen mestariluotsi – Antti Pennanen muuttui terapeutin huoneessa ja on nyt matkalla leijonaluolan ytimeenSihvonen: Karri Kiven kasvot – ”Toisinaan hän on ollut liian boheemi”
LiigaJääkiekkoJukuritUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 06:03
    Ilves

    Ilveksen pelaamisesta SM-liigassa paistaa läpi kiusallinen seikka: "Ei sillä voita"

  • Eilen14:20
    Kiekko-Espoo

    SM-liigassa heti yllätystarina – Karri Kivi kaivoi taustavelhon esiin: "Tuo ei tule hatusta"

  • Eilen13:34
    HIFK

    HIFK-pomo: Joukkue saamassa huippu-uutisen – "Back in business"

  • Eilen12:24
    Sport

    Kärkinimi dramaattisesti ulos kesken pelin – SM-liigajoukkue reagoi heti: "Selvästi teki kipeää"

  • Eilen07:45
    Kiekko-Espoo

    SM-liigan tuoreimmasta tulokkaasta irtoaa kärkäs väite – Jyrki Aho vain virnuilee