Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Sihvonen: Jukka Rautakorven on syytä korjata käytöstään – "Näistä hänet sitten muistetaan"

Miikka Jääskeläinen
Julkaistu 25.02.2020 06:10
Toimittajan kuva

Petteri Sihvonen

petteri.sihvonen@mtv.fi

@PetteriSihvonen

MTV Urheilun asiantuntija Petteri Sihvonen ottaa kantaa Tapparan päävalmentaja Jukka Rautakorven esiintymisiin lehdistötilaisuuksissa. Sihvosen mukaan niissä on paljon korjaamisen varaa.

Olen seurannut noin 20 vuotta Jukka Rautakorven esiintymisiä erilaisissa lehdistötilaisuuksissa. Ne ovat lähes aina olleet… no, mauttomia.

Juuri päättyneen ottelun jälkeen Rautakorpi ei kunnioita vastustajaa, ei peliä, ei lopputulosta, ei haastattelijaa eikä erotuomaritoimintaa.

Lähes aina vastustaja on onnistunut tekemään Tapparalle tappiollisessa ottelussa tuurimaalin tai kaksi.

Rautakorven edesottamukset ovat olleet mitä ovat, niitä on katsottu läpi sormien vuosikausia – sekä huvittuneena että tuohtuneena.

Vaan nyt on tultu tässäkin asiassa uudelle aikakaudelle. Kun Liiga ja Telia yhdenmukaistivat lehdistötilaisuudet ja alkoivat julkaista niitä, on aika sanoa Rautakorvelle, ettei moinen käytös enää sovi!

Toki se on Rautakorven kannalta surkuhupaisaa ja onnetonta, että hän on vielä kerran päässyt esittämään itseään yhdenmukaistetuissa lehdistötilaisuuksissa viimeisellä päävalmentajakaudellaan. Näistä hänet sitten muistetaan. Rautakorpi siirtyy Tapparan urheilujohtajaksi käsillä olevan sesongin päätteeksi.

LUE MYÖS: SM-liigan rankkarimaratonissa nähtiin ällikällä lyönyt tapahtumaketju – "Se meni väärin"

Tampereella ja etenkin Rautakorven osalta toimi se vanha ratkaisu paremmin, jossa päävalmentajat myönsivät haastattelut erikseen Hakametsän hallin pukukoppikäytävän eri päissä. Se oli myös Tapparan imagolle parempi ratkaisu. Silloin Rautakorpi ei päässyt terrorisoimaan kuin korkeintaan median edustajien työtä. Voi niitä satoja ”vääriä” kysymyksiä, joita Rautakorvelle on yritetty vuosien saatossa esittää!

Kun Rautakorpi vielä nykyäänkin joko avoimesti tai vaivihkaisesti ottaa lehdistötilaisuuden vetäjän hampaisiinsa, siinä on sellaista kiusaajan ja kiusatun asetelmaa ja makua.

Jääkiekkoilun ulkopuolella Rautakorpi tunnetaan, kuulemma, rentona ja mukavana, jopa huumorintajuisena seuramiehenä. Eihän Rautakorven tarvitsisi lehdistötilaisuuksiinkaan ottaa muuta kuin vain aavistuksen inhimillisempi ote ja olla ihminen ihmisiksi ihmisten kanssa kommunikoidessaan.

Haluttiin tai ei, huippu-urheilun eri prosessit muuttuvat menneitä aikoja avoimemmiksi. Sikäli nämä Telian lähettämät Liigan lehdistötilaisuudet ovat luonnollinen osa kehityskulkua. Niissä sitten päävalmentajat joko pärjäävät tai eivät 2020-luvun odotusten mukaan.

LUE MYÖS: "Hiljaiseksi ja sanattomaksi vetää" – SM-liigassa lopputulos 7–0

En sano, että Jukka Rautakorpi olisi ollut läheskään ainoa päävalmentaja, jolla on ollut vaikeuksia siinä kameran edessä haastattelijan ja kollegan kanssa tällä kaudella. Monilla muillakin on parantamisen varaa kanssakäymisen perusasioissa: tervehtimisessä, katsekontaktissa, ilmeissä, eleissä ja niin edelleen.

Näen asian niin, että tässä olisi toiminnan terävöittämisen paikka myös Liigalla ja Telialla. Ensin mainitun tuote kärsii ja jälkimmäinen tulee tahtomattaankin paikoin tehneeksi ja julkaisseeksi kuin huonoa komiikkaa.

Lisää aiheesta:

Sihvonen jyrähtää: Suut tukkoon, Rikard Grönborg, Antti Pennanen ja Ville Peltonen!Sihvonen: Seurapomo sysäsi mestariluotsin noloon asemaan SM-liigassa: "Ennenkuulumatonta – naurattaisi, jos ei itkettäisi"Sihvonen: Mestariluotsi kohtasi iänikuisen pelkonsa – nyt SM-liigassa nähdään hämmästyttäviä asioita: "Tuo viheliäinen kutsumanimi voidaan poistaa"Sihvonen: Liigan päävalmentajien asema kurimuksessa karuista syistä – ”Ymmärtävät yhtä paljon asiastaan kuin lyhtypylväät tehtävästään”Petteri Sihvonen perkaa Raimo Helmiseen kohdistetun kritiikin taustat – "Se johtuu helvetinkoneesta"Petteri Sihvosen kolumni: Jääkiekkoilijoissakin on homoseksuaaleja – Janne Puhakan ulostulo loi uuden pelikirjan joukkuepallopeleihin
LiigaTapparaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 06:30
    SaiPa

    Hilpeä tilanne SM-liigan huippuottelussa – tuomarin raivohuuto kaikui koko halliin

  • 05:45
    Jääkiekko

    SM-liigatähti Niklas Rubin mykisti – jopa vastustaja kehui: "Täytyy kyllä rehellisesti sanoa..."

  • Eilen22:07
    Jukurit

    Ilves hävisi taas – Tommi Niemelä latasi tylyn kiteytyksen

  • Eilen21:35
    HIFK

    Näin Olli Jokinen reagoi HIFK:n rumaan tappioon

  • Eilen21:06
    HIFK

    HIFK:lle karu murskatappio, Ilveksellä kylmäävä saldo – Tapparalta dramaattinen temppu