Sihisevä ja sähisevä sähköauto roihahti liekkeihin – palomiehet päivystivät kuumana käyneen auton vierellä kuusi tuntia

Vaikka sähköauto ei ole sen alttiimpi tulipaloille kuin polttomoottoriautotkaan, voi niiden sammuttaminen olla työläämpää kuin bensa- tai dieselauton.
Kalifornialaismiehen kolme kuukautta vanhan Tesla Model S:n rengaspaineet katosivat yllättäen kesken ajon. Matka jatkui hinausauton lavalla lähimmälle korjaamolle, mutta auton omistaja ei osannut arvata, miten visiitti tulisi pian päättymään.
– Olin täyttämässä papereita, kun kuulin kummallista sihinää ulkoa. Arvelin, että ääni oli peräisin viereisestä pajasta, nimettömänä pysyttelevä mies kertoo CNN:lle.
Palattuaan ulos hän havaitsi, että hänen sähisevä Teslansa myös savutti ja kipinöi. Ei kestänyt pitkään, kunnes auton etuosa roihahti liekkeihin.
Paikalle hälytetty palolaitoksen yksikkö sammutti tulipalon, mutta joutui vartioimaan autoa sen jälkeen vielä lähes kuuden tunnin ajan ennen kuin uskalsivat hinauttaa sen pois paikalta.
Palomestari Bill Murphyn mukaan auton akut kävivät niin kuumina, että uudelleensyttymisen vaara oli todellinen.
Teslan edustaja kertoi yhtiön tekevän yhteistyötä viranomaisten kanssa syttymissyyn selvittämiseksi.
Uusimmat
-
15:35
MTV seuraa koronan etenemistä: Itä-Suomen avi kiristämässä rajoituksia – ensimmäisen koronarokotteen saanut noin 426 000 suomalaista
-
15:31
Kärpille merkittävä jatkosopimus – nuorten MM-kisatähti löi nimensä kontrahtiin
-
15:26
Ruotsissa tyrmistyttiin, naisten viesti päättyi katastrofiin: "Painajainen"
-
15:25
Airiston veneturman tuomio julki: Moottoriveneen kuljettajalle ehdollista vankeutta
-
15:18
YK-komissaari Myanmarin juntalle: "Mielenosoittajien murhaamisen on loputtava"
-
15:16
Talvipakkaset palaavat nyt ryminällä: "Suomi tipahtaa kylmään kuoppaan – ennusteissa ei näy merkkiäkään plussakeleistä"
-
15:14
Johnson & Johnson -rokote saa pian myyntiluvan, mutta pelastaako neljäs koronarokote rokotusahdingosta? Näin asiantuntija vastaa
-
15:09
Suomi hiihti MM-pronssia! Krista Pärmäkoskelta mahtava taistelu viestin ankkuriosuudella!
-
14:58
Skotlantilaiskodin keittiön kaapiston alta löytyi 20 vuotta vanha viesti ja viskipullo: "Kaikkea hyvää, talo tarjoaa drinkin!"
-
14:53
Saksa suosittelee Astra Zenecan rokotteen käyttöä yli 65-vuotiaille – myös Suomi pohtii ikärajan muutosta
-
14:45
Puolisotilaallisen ryhmän iskua pelätään Washingtonissa – tämän takia 4. maaliskuuta on QAnon-salaliittoteoreetikoille tärkeä päivä
-
14:45
Tuima katse ja rööki kädessä! Tältä Anna Puu näytti festareilla teini-ikäisenä – laulajan vaatetus herätti hilpeyttä: "Mikä toi kalsaripaitamuoti oli"
-
14:40
Alustavat tiedot: Iisalmen joogayrittäjään liittyvässä koronatapauksessa kymmenen tartuntaa ja 60 altistumista
-
14:38
Mika Kaurismäki ohjaa seuraavan Mielensäpahoittajan – elokuvassa etsitään Escortia
-
14:30
Kaksi miestä vangittu Kangasniemen henkirikoksesta – tapausta tutkitaan murhana
-
14:14
Hallitus siunasi Finavian pääomittamisen – käytössä enintään 318 miljoonaa euroa
-
14:11
WHO varoittaa: Euroopan koronatartuntamäärät kasvussa
-
14:02
Norjalainen hiihtotähti: MM-kisat ohi – kotimaassa tärkeä hetki edessä
-
14:01
Annika Saarikko: Puoliväliriihessä keskusta tyrmää yritysverojen noston ja vaatii muutoksia työttömyysturvaan
-
14:00
Ruotsalaistähdet itsevarmana ennen naisten viestiä: "Sulkekaa kaupat, pysäyttäkää junat"
-
Lataa lisää