Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Shinzo Aben ampuja halusi käyttää pommia – Japanin parlamenttivaalit saattavat muuttaa pasifistista perustuslakia

1:02Aben ampujaa viedään autoon, parlamenttivaalit JapanissaShinzo Aben murhasta epäilty ampuja on kertonut halunneensa käyttää pommia ex-pääministerin tappamiseen. Perjantainen murha kampanjatilaisuudessa on järkyttänyt ja varjostanut parlamenttivaaleja.
Julkaistu 10.07.2022 18:08
Toimittajan kuva

Jani Rolamo

jani.rolamo@mtv.fi

namatsuu

Japanin parlamentin ylähuoneen vaaleja varjostaa ex-pääministerin murha. 

Japanissa on tänään äänestetty parlamentin ylähuoneen vaaleissa. Kaikkiaan 245-paikkaisen ylähuoneen edustajista hieman yli puolet valitaan sunnuntain vaaleissa. Ylähuoneeseen edustajat valitaan kuudeksi vuodeksi kerrallaan.

Vaaleja varjostaa entisen pääministeri Shinzo Aben kuolema. Abe ammuttiin perjantaina paikallista aikaa vaalitapahtumassa. Tapahtuman on uskottu antavan myötätuntoääniä Aben edustamalle valtapuolue LDP:lle, ja vaalivoiton pönkittävän nykyisen pääministeri Fumio Kishidan asemaa. 

Ylläolevalla videolla näkyy, miten 41-vuotiasta ampujaa Tetsuya Yamagamia viedään syyttäjälle, sekä äänestyspaikkoja Tokiossa. Japanilaismedioissa on tänään kerrottu, että ampuja olisi halunnut käyttää pommia Aben tappamiseen.

Muuttuuko historiallinen perustuslaki?

LDP:n ja sen kumppanipuolue Komeiton muodostama koalitio ajaa muun muassa ydinvoiman käytön jatkamista: suurin osa Japanin 54 ydinreaktorista on ollut poissa käytöstä vuoden 2011 Fukushiman ydinonnettomuuden jälkeen.

Koalition tärkeimpiä pyrkimyksiä on muuttaa Japanin vuonna 1946 kirjoitettua perustuslakia, johon ei ole sittemmin kajottu. Perustuslakia pidetään pasifistisena, sillä se muun muassa rajoittaa asevoimien kokoa 100 000 sotilaaseen, eikä salli sotajoukkojen lähettämistä ulkomaille.

Perustuslain muutos voidaan tuoda parlamentin äänestykseen, mikäli se saa kahden kolmasosan enemmistön. Valtakoalition lisäksi myös kaksi muuta puoluetta ajaa perustuslain muutosta. 

Japanin naapurimaat Kiina ja Etelä-Korea ovat jyrkästi Japanin sotajoukkojen kasvattamista vastaan. Maat joutuivat Japanin joukkojen miehittämiksi toisessa maailmansodassa, ja Japani teki kummankin alueella räikeitä sotarikoksia. Ex-pääministeri Abe ajoi kaudellaan Japanin sotilaallista vahvistamista, mikä tulehdutti maiden välejä.

Talous huolettaa 

Japanissa äänestysaktiivisuus on perinteisesti ollut pieni, joskin Aben murha juuri ennen vaaleja nosti mahdollisesti hieman äänestysprosenttia. Asahi Shimbunin mukaan äänestysaktiivisuus oli kahta tuntia ennen äänestyspaikkojen sulkeutumista 27,38 prosenttia, mikä on 0,08 prosenttia enemmän kuin kolme vuotta aiemmin.

Mielipidemittauksissa on käynyt ilmi, että tärkeimpiä kansalaisia huolettavia tekijöitä ovat talouden epävarmuus, inflaatio sekä turvallisuushuolet. 

Vaalien ei silti yleisesti uskota muuttavan paljoa. Vaalien voittaja LDP on ollut vallassa lähes yhtäjaksoisesti vuodesta 1955, tosin esimerkiksi vuosina 2009-2012 valtaa piti hetken Demokraattinen puolue. 

Lue myös: Shinzo Aben tappaja paljasti motiivinsa – video: poliisi löysi omatekoisia aseita ja räjähteitä tämän kodista

Lisää aiheesta:

Moottoripyöräilevä hevirumpali nousi Japanin ensimmäiseksi naispääministeriksiKotitekoisia pommeja, tuhopolttoja, puukotuksia ja ampumisia: Japanissa etsitään syitä poliittiselle väkivallalleJapanin hallituskoalitio varmisti enemmistön parlamentissa – koalitio haluaa muuttaa maan pasifistista perustuslakiaJapanin hallituskoalitio varmisti itselleen määräenemmistön parlamentissaJapanin parlamentin ylähuoneen vaalit ovat ratkeamassa – ex-pääministeri Aben ampuminen varjosti äänestystäJapanissa surraan ammutun ex-pääministerin kuolemaa – vainajaa kuljettanut ruumisauto saapui Tokioon
JapaniVaalitKuolemaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Japani
  • 27.11.16:49
    Donald Trump

    WSJ: Trump ohjeisti Japania olemaan provosoimatta Kiinaa – Japani kiistää

  • 19.11.18:41
    Hyönteiset

    Tutkijat paljastivat muurahaisten kykenevän salamurhaan

  • 19.11.11:51
    Ydinvoima

    Maailman suurin ydinvoimala voi käynnistyä tällä viikolla

  • 18.11.11:12
    Valaat

    Tutkijat bongasivat harvinaisia valaita ensimmäistä kertaa – albatrossi oli pilata historiallisen hetken

  • 30.10.14:11
    Toyota

    Toyota kutsuu Suomessa yli 1 250 autoa tarkastukseen