Koronavirus on iskenyt Italiassa pahimmin jalkapallon Serie A -seura Atalantan kotikaupunkiin Bergamoon. Atalantan kapteeni Alejandro Gomez kertoo, miten ihmiset kiertävät ulkonaliikkumisrajoituksia ja hautausmailla ei ole enää tilaa.
Ihmiset saavat Italiassa mennä ulkona kauppaan, töihin, kävellä lyhyesti koiransa kanssa tai harjoitella kotinsa välittömässä läheisyydessä. Gomezin mukaan monet kuitenkin kiertävät näitä sääntöjä.
– Ihmisiä on edelleen kaduilla. On niitä, jotka menevät juoksemaan, niitä jotka istuvat puistossa, niitä, jotka huijaavat muka kävelyttämällä koiraa ja viettävät tunnin kävelemällä ympäriinsä, koska he ovat tylsistyneet kotona. On myös niitä, jotka valehtelevat kauppaan menemisestä, Gomez sanoi argentiinalaiselle Ole-lehdelle.
Argentiinalaishyökkääjä Gomezin kipparoima Atalanta ehti edetä Mestarien liigassa puolivälieriin ennen kuin pelit asetettiin tauolle koronapandemian vuoksi. Koronavirus vaikeuttaa ymmärrettävästi myös harjoittelua.
– Minä en mene ulos juoksemaan, vaikka olen urheilija ja kyse on työstäni, Gomez kertoi.

