Italiassa koronavirus on levinnyt etenkin Pohjois-Italiassa, jossa Veneton maakuntajohtaja Luca Zaia kuvailee vallitsevaa olotilaa sotatilan kaltaiseksi. Kouluja on suljettu ja ihmiset hamstraavat kaupoista ruokaa.
Italiassa on Aasian maiden jälkeen eniten koronavirustapauksia. Tartuntoja on todettu tähän mennessä 270. Seitsemän ihmistä on kuollut. Virus on levinnyt myös jo etelämmäksi: Toscanaan ja Sisiliaan.
Yksi Pohjois-Italian pahimmista korona-alueista on Veneto, jonka maakuntajohtaja Luca Zaia kuvailee tilannetta dramaattisesti Corriere del Veneto -lehdelle.
– Tämä on kuin sotatila. Nukun yössä 3–4 tuntia – vastaan kaikkiin puheluihin. Olen myös pyytänyt hallitukselta lisävaroja tilanteen hoitamisen, Zaia sanoo.

