Red Bull vahvisti perjantaina odotetun uutisen, kun talli kertoi Sergio Pérezin ajavan Max Verstappenin tallikaverina vuonna 2021. C Moren asiantuntija Ossi Oikarinen pitää Pérezin pestaamista äärimmäisen tärkeänä liikkeenä Red Bullille.
LUE MYÖS: Nyt se on varmaa: Sergio Pérez siirtyy Red Bullille – Alexander Albon jatkaa tallissa
LUE MYÖS: Kommentti: Red Bull pelasti uskottavuutensa – tämän takia Sergio Pérez on täydellinen valinta Max Verstappenin rinnalle
Red Bullilla on ollut vaikeuksia löytää mitat täyttävää tallikaveria Verstappenille sen jälkeen, kun GP-voittaja Daniel Ricciardo karkasi Renault’lle kauden 2018 päätteeksi.
Pierre Gasly ja Alexander Albon eivät kyenneet vastaamaan Verstappenin vauhtiin, ja tämä aiheutti Red Bullin MM-pistesaldoon tuntuvan loven. Verstappen joutui taistelemaan ensin Mercedestä ja Ferraria ja tällä kaudella Mercedestä vastaan enemmän tai vähemmän yksinään.
Pérezin, yhden sarjan parhaan kisakuskin, kanssa tätä ongelmaa ei pitäisi olla.

