Suomen antidopingtoimikunnan ADT:n lääketieteellinen johtaja Timo Seppälä ei ymmärrä Norjan hiihtopomon selitystä astmalääkkeiden käytöstä.
Norjan TV2 uutisoi, että terveille norjalaishiihtäjille tarjottiin viime talvena astmalääkettä. Norjan hiihtomaajoukkueen johtaja Vidar Löfshus kertoi kanavalle, ettei kyseessä ollut astman vaan hengitysteiden ennalta ehkäisevä hoitaminen.
- Tämä on vastoin kaikkia urheilun eettisiä pelisääntöjä. Ei tällaista voi hyväksyä, Seppälä sanoo terveille ihmisille tarjotusta astmalääkityksestä.
TV2 perustaa tietonsa nimettöminä pysyttelevien norjalaishiihtäjien haastatteluihin. Terveet hiihtäjät ihmettelivät heille tarjottua astmalääkitystä.
- Koko juttu haisee pahalta. Sen takiahan dopingsäännöt ovat, että urheilijat käyttävät lääkkeitä ainoastaan lääketieteellisiin tarkoituksiin eikä niitä anneta terveille. Samalla tavalla voisimme antaa anabolisia steroideja ja sanoa, että niillä ehkäistään lihaskatoa, Seppälä täräyttää.
- Maailman lääkäriliitto on antanut ohjeistuksen koko urheilulääketieteelle, että urheilun parissa olevan lääkärin täytyy suojata urheilijaa ulkopuoliselta painostukselta ja valvoa, ettei dopingia käytetä.


